لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

۱۵روز زندان برای معترضان به انتخابات بلاروس


۱۵روز زندان برای معترضان به انتخابات بلاروس
۱۵روز زندان برای معترضان به انتخابات بلاروس

مقام های رسمی در مینسک می گویند جمعی از تظاهرکنندگانی که در اعتراض های پس از انتخابات بازداشت شده اند، ۱۵ روز در زندان خواهند ماند.

این خبر روز سه شنبه، پس از آن که پلیس بیش از ۶۰ نفر را در تظاهرات یکشنبه در مینسک دستگیر کرد، اعلام شده است.

خبرگزاری روسی ایتارتاس نیز خبر داده است مقامات بلاروس تحقیقاتی را در باره اعتراض های پس از تظاهرات آغاز کرده اند. در این گزارش به نقل از وزارت کشور آمده است شواهد نشان می دهد برخی از نامزدهای ریاست جمهوری «اقدام های غیر مجاز» را برنامه ریزی کرده بودند.

روز یکشنبه در پی بسته شدن حوزه های رای گیری، بیش از ۳۰ هزار نفر علیه آن چه «انتخابات تقلب آمیز» نامیدند، اعتراض کردند. نتایج رسمی، آلکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری کنونی را با کسب ۸۰ درصد آرا برای چهارمین دور پیایی پیروز اعلام کرده است. سایر نامزدها بیش از ۳درصد رای بدست نیاورده اند.

این در حالی است که ناظران اروپایی از روند انتخابات انتقاد کرده اند. رییس کمیسیون انتخاباتی سازمان امنیت وهمکاری اروپا در این باره گفته است« مشکل اصلی این بود که ناظران متوجه شدند کارمندان دولت به طور پنهانی در شمارش رای ها دخالت داشتند.»

مقام های آمریکایی انتخاب مجدد لوکاشنکو را غیر قانونی خوانده اند. در حالی که ناظران انتخاباتی روسیه آن را رای گیری« قانونی» قلمداد کرده اند. دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه نیز ناآرامی ها را یک مساله داخلی این کشور توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG