لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

بلر: ما همان مشکلی را با ايران داريم که با صدام حسين داشتيم


بلر: ما همان مشکلی را با ايران داريم که با صدام حسين داشتيم
بلر: ما همان مشکلی را با ايران داريم که با صدام حسين داشتيم

تونی بلر، نخست وزير پيشين بريتانيا، بار ديگر از برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران ابراز نگرانی کرده و خواستار پايان دادن به آن شده است.

تونی بلر برای امضاء کتاب خاطرات زندگی سياسی خود که به تازگی در بريتانيا به چاپ رسيده است به ايرلند سفر کرده و در يک برنامه تلويزيونی شرکت جست.

نخست وزير پيشين بريتانيا در اين فرصت باری ديگر نگرانی خود را از برنامه اتمی ايران ابراز داشت اما اين بار حکومت ايران را مانند حکومت صدام حسين خواند و گفت «ما همان مشکلی را با ايران داريم که با صدام حسين داشتيم. آيا می توانستيم به مردی چون صدام حسين اجازه دهيم به چنين سلاحی مجهز شود؟»

آقای بلر در پاسخ به اين سؤال که آيا با حکومت ايران بايد مانند صدام حسين رفتار کرد گفت «من فکر می کنم بايد تحريم را به کار برد. بايد ديپلماسی را به کار گرفت. ولی اگر ايران توان دستيابی به تسليحات اتمی خود را بالا برد نمی توان گزينه های ديگر از جمله گزينه نظامی را کنار گذاشت.»

نخست وزير پيشين بريتانيا در اشاره به کتاب خاطرات خود افزود «همانگونه که در کتابم نوشته ام اتخاذ اين گونه تصميم ها بسيار مشکل و پيچيده است و رهبران جهان چنين تصميم هايی را با حسن نيت ميگيرند. در نتيجه بعنوان يک رهبر بايد تصميم بگيريد آيا به ايران با چنان رژيمی اجازه می دهيد سلاح اتمی داشته باشد؟ با رژيمی که چنان ارزش هايی را دارد؟ با رژيمی که در حال حاضر تروريسم و بی ثباتی را به خاورميانه صادر می کند؟ آيا به آنان اجازه می دهيد تسليحات اتمی داشته باشند يانه؟ جواب من منفی است و اگر شما هم در مقام رهبری باشيد پاسختان منفی خواهد بود.»

نخست وزير پيشين بريتانيا همواره هشدار داده است که برای جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی، در صورت لزوم غرب بايد آماده مواجهه نظامی با جمهوری اسلامی باشد.

XS
SM
MD
LG