لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

تونی بلر: خطر افراط گرایی اسلامی همچنان در جهان وجود دارد


تونی بلر: خطر افراط گرایی اسلامی همچنان در جهان وجود دارد
تونی بلر: خطر افراط گرایی اسلامی همچنان در جهان وجود دارد

تونی بلر که در حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شانه به شانه ایالات متحده ایستاد و در جنگ در عراق و افغانستان از متحدان عمده واشنگتن بود، خطر افراط گرایان اسلامی را هنوز پابرجا می داند.

آقای بلر می گوید اشتباه است که فکر کنیم تلاش برای شکست دادن افراط گرایی اسلامی به نتیجه رسیده است. ما به پیروزی هایی دست یافتیم. آموختیم که چگونه با آن از نظر نظامی و سیاسی برخورد کنیم و چگونه ملت جدیدی بسازیم. ولی این ایدئولوژی، گسترده تر از طالبان است. نگاه کنید به لبنان که چگونه حزب الله کنترل آن کشور را به دست گرفته، برخی فعالیت های حماس، یمن که راه طولانی تا حل مشکلات خود در پیش دارد و حتی در پاکستان که سازمان هایی در آن مساله سازند. بنابراین تلاش برای مبارزه با افراط گرایی اسلامی به پایان نرسیده.

آقای بلر در مصاحبه خود با آسوشیتد پرس به ویژه به خطر افراط گرایی در کشورهایی که بهار عرب را تجربه می کنند هشدار داد: بهار عرب جنبشی برای دموکراسی است و بهتر است که از داخل کشورها نشات گیرد ولی هنوز راه درازی در پیش است زیرا کسانی که آن رژیم ها را سرنگون می کنند لزوما خواست های مشترکی ندارند. از آن جا که عناصر مختلفی در خاورمیانه عمل می کنند به نظر من ما نباید فقط نظاره گر بلکه باید بازیگر باشیم . بهار عرب برای ما مهم است و مردم آن کشورها به کمک و حمایت ما در گذار به دموکراسی نیاز دارند.

آقای بلر بار دیگر تاکید کرد تصمیم وی به همکاری با ایالات متحده در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اسلامی و حمله به عراق و افغانستان درست بوده است. تصمیمی که وی بلافاصله پس از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و با وجود مخالفت های داخلی اتخاذ کرد.

XS
SM
MD
LG