لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

اکران فیلم «تیغ‌ران ۲۰۴۹» تحت تاثیر فاجعه لاس‌وگاس


تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049
تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049

مراسم چندگانه‌ای که به مناسبت افتتاح اکران سراسری فیلم «تیغ ران ۲۰۴۹» Blade Runner 2049 قرار بود برپا شود، به علت همزمان شدن آنها با عزاداری عمومی در پی فاجعه تیراندازی در لاس‌وگاس، یا لغو شدند یا به مراتب خلاصه‌تر، برگزار خواهند شد. منتقدها در نخستین‌ نقدها، به تحسین اثر۱۸۵ میلیون دلاری «دنیس ویلنوو»‌ پرداختند، که زیر نظر خود «ریدلی اسکات» ساخته شده.

مراسم چندگانه‌ای که به مناسبت افتتاح اکران سراسری فیلم «تیغ ران ۲۰۴۹» یا Blade Runner 2049 قرار بود برپا شود، به علت همزمان شدن آنها با عزاداری عمومی در پی فاجعه تیراندازی در لاس‌وگاس، یا لغو شدند یا به مراتب خلاصه‌تر برگزار خواهند شد. منتقدها در نخستین‌ نقدها، به تحسین اثر ۱۸۵ میلیون دلاری «دنیس ویلنوو»‌ پرداختند، که زیر نظر خود «ریدلی اسکات» ساخته شده است.

فیلم «تیغ ران ۲۰۴۹» دنباله فیلم شاخص کارگردان «ریدلی اسکات» است که هر چند بحث‌ها برانگیخت، کتابها در باره آن نوشته شده و هواداران آن را در تدوین‌های مختلف، از جمله تدوین خود ریدلی اسکات که سالها بعد بیرون آمد، بارها تماشا کرده‌اند، و هر چند فیلم‌های بسیاری در تقلید آشکار از آن ساخته شده، اما از معدود فیلم‌های علمی – تخیلی است که در هالیوود دنباله‌ساز امروز، دنباله آن ساخته نشد‌ه بود.

دنباله «تیغ ران»‌ حالا بعد از بیش از ۳۰ سال بعد از فیلم اصلی، سرانجام به پرده می رسد و به گفته یک منتقد، که کار کارگردان «دنیس ویلنوو» را ستایش کرده، بهترین تمجید از آن این است که درک و ستایش برای فیلم اول از «ریدلی اسکات»‌ را افزایش می‌دهد.

«تیغ ران» را «ریدلی اسکات»‌ کارگردان انگلیسی، سه سال بعد از موفقیت فیلم Alien به وجود آورد، براساس داستانی از علمی-تخیلی نویس برجسته «فیلیپ دیک». موضوع فیلم، روبرو شدن موجود میرا با خالق خود است که فرصتی است برای اینکه بپرسد ما که می‌میریم، اصلا چرا به وجود آمده ایم؟

اسکات، هر چند سابقه نسبتا طولانی در ساختن تبلیغات تلویزیونی و سریال‌های انگلیسی داشت، اما «تیغ ران» دومین یا سومین فیلم سینمایی هالیوودی او به شمار می‌آید. او که حالا در هشتاد سالگی و بعد از ساختن بیش از ۴۰ فیلم یک استادکار مسلم است، در آن زمان هنوز تثبیت نشده بود و فیلم «تیغ ران» او نمایش چندان موفقیت‌آمیزی نداشت.

در «تیغ ران» سال ۱۹۸۲ نقش اصلی را «هریسون فورد»‌ بازی می‌کند. او یک مامور پلیس است که اجازه دارد به محض تشخیص یک آدم مصنوعی یاغی، فورا او را به قتل برساند. به همین سبب، به اعضای واحد او در پلیس لس‌آنجلس، «تیغ ران» نام داده‌اند.

لس آنجلس شرق‌زده

فیلم لس‌آنجلس آینده را شهری شلوغ و غبارآلود توصیف می‌کند که بی‌شباهت به شهرهای آسیای جنوب‌شرقی، به خصوص هنک کنگ نیست. موضوع فیلم، پیامدهای پیشرفت بشر در تحقیقات ژنتیک است که به خلق موجوداتی انسان‌نما انجامیده که در کرات دیگر اسکان داده شده‌اند.

تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049 - هریسون فورد در نقش ریک داکارد، ۳۰ سال بعد
تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049 - هریسون فورد در نقش ریک داکارد، ۳۰ سال بعد

آنها به قدری در صفات ظاهری و باطنی به انسان شبیه هستند که مثل انسان‌ها، از مرگ می‌هراسند.

آدم‌مصنوعی‌های یاغی، مخفیانه به کره زمین بازگشته‌اند تا راهی برای نجات همنوعان خود از مرگ بجویند، و «تیغ‌ران‌ها» در گوشه وکنار شهر، ردپای آنها را دنبال می‌کنند، چون به شدت خشن هستند و به انسان‌ها رحم نمی‌کنند.

فیلم جدید، شهر لس‌انجلس را ۳۰ سال بعد از پایان داستان فیلم اول نشان می‌دهد. قهرمان آن،‌ مثل فیلم اصلی، یک «تیغ ران» است به نام «افسر ک»‌ با بازی «رایان گاسلینگ» که خسته ومستاصل است و مطرود اجتماع.

در طول فیلم، «افسر ک» به کمک «ریک دکارد» شخصیتی که «هریسون فورد» بازی می‌کرد، نیازمند می‌شود، ولی یافتن آدمی که ۳۰ سال است از نظرها پنهان شده، کار آسانی نیست، و سرانجام، بیش از یکساعت بعد از شروع فیلم، ظاهر می‌شود.

ستایش‌ها

منتقدها بازی این دو هنرمند را از نقاط قوت کار جدید می‌دانند و از سوی دیگر، دستاورد «دنیس ویلنوو» را از نظر بصری خیره‌کننده می‌دانند، که حاصل همکاری «ویلنوو» با فیلمبردار برجسته «راجر دیکنز» است که ۱۳ بار تا کنون نامزد جایزه اسکار شده.

تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049
تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049

جوردان هافمن، منتقد «گاردین» در «توئیتر» می‌نویسد: «خبرخوب! تیغ‌ران ۲۰۴۹ خارق‌العاده است. انتظار زیادی نداشتم ولی عاشق آن شدم. (حتی عاشق بازی جرد لیتو.).

ای او اسکات، سرمنتقد سینمایی نیویورک تایمز می نویسد: در این فیلم جا برای فکر بسیار است و خیلی هم جا برای احساس، و حتی به مراتب بیشتر از این دو، چیز برای دیدن.»

ایتن سکز، در دیلی نیوز نیویورک می‌نویسد «این آینده پساقیامت تیره، به یقین جای بسیار زیبایی برای تماشا است.»

اشتیاق تماشاگر

گزارش نشریات حرفه‌ای حاکی است که تولید فیلم «تیغ ران ۲۰۴۹» معادل ۱۸۵ میلیون دلار هزینه داشت. نظرسنجی از تماشاگران بالقوه نشان می‌دهد که بیشتر تماشاگران مرد در گروه های سنی بالای ۲۵ سال، برای دیدن آن مشتاق هستند.

نظرسنجی فاندانگو پایگاه پیش‌فروش بلیت‌های سینما در سراسر آمریکا، نشان می‌دهد که فیلم «تیغ ران ۲۰۴۹» یکی از فیلم‌های «باید دید» پاییز امسال است. یک نظرسنجی دیگر نشان می‌دهد که ۸۱ درصد از مشتاقان دیدن فیلم، هواداران «رایان گاسلینگ»‌ هستند، و ۶۳ درصد گفتند به دیدن آن خواهند رفت، چون اثری از کارگردان فیلم Arrival است که سال گذشته اکران شد.

نمایش فیلم که تماشای آن برای تماشاگران زیر ۱۷ سال بدون حضور والدین ممنوع است، بحث تسخیر سینمای سال ۲۰۱۷ توسط فیلم‌های طبقه بندی R را در رسانه‌ها برانگیخت.

فروش

مراسم فرش قرمز برای «تیغ ران» قرار بود سه‌شنبه (دیروز) در تالار «دالبی» مرکز هالیوود برگزار شود. سه شرکت برادران وارنر، سونی و آلکون اعلام کردند که نمایش افتتاحیه فیلم برای تماشاگران دعوتی، روز چهارشنبه در همان تالار برگزار می‌شود، اما از فرش قرمز و هجوم دوربین‌به‌دست‌ها برای عکس انداختن از ستاره‌های فیلم، خبری نخواهد بود.

تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049
تیغ ران ۲۰۴۹ Blade Runner 2049

شرکت برادران وارنر پخش‌کننده فیلم «تیغ ران» در آمریکا است. شرکت سونی پخش جهانی آن را برعهده دارد و تهیه کننده فیلم شرکت Alcon Entertainment است. این سه شرکت در بیانیه‌ای که دوشنبه شب منتشر کردند، همدردی خود را هزاران انسانی که از تیراندازی مرگبار جلوی هتل «مندلی بی» عزادار شدند، ابراز کرده اند و برای بازماندگان بیش از ۵۸ قربانی این حادثه و ۵۵۰ مجروح، دعا می‌کنند.

«تیغ ران ۲۹۴۹» همزمان در آمریکا در سراسر جهان نمایش داده می‌شود. اکران کره جنوبی و ژاپن اندکی بعدتر خواهد بود و خبر رسید که فیلم در چین هم از سانسور عبور کرده ولی تاریخ آغاز اکران آن هنوز معلوم نیست.

برای تشویق تماشاگران به دیدن فیلم جدید، بهای تماشای فیلم اصلی Blade Runner: The Final cut یا «تدوین نهایی» در بعضی از شبکه‌های ویدیوی خانگی، کاهش پیدا کرده.

کارشناسان گیشه براساس چند نظرسنجی مختلف، برای فیلم جدید، فروش افتتاحیه‌ای بین ۴۳ میلیون دلار تا ۴۷ میلیون دلار در آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG