لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۰۱

نیویورک تایمز: شرکت بلک واتر سعی کرد با پرداخت رشوه عراقی ها را ساکت کند


نیویورک تایمز: شرکت بلک واتر سعی کرد با پرداخت رشوه عراقی ها را ساکت کند

مدیران سابق شرکت امنیتی آمریکایی بلک واتر می گویند رییس شرکت تصویب کرد حدود یک میلیون دلار رشوه برای ساکت کردن منتقدین عراقی در پی حادثه تیراندازی در سال ۲۰۰۷ در بغداد پرداخت شود. در آن واقعه، گاردهای امنیتی ۱۷ شهروند عراقی راکشتند.

نیویورک تایمز به نقل از چهار مدیر، که نخواستند معرفی شوند، می گوید گری جکسون، رییس وقت بلک واتر پرداخت رشوه را تصویب کرد، و پول از اردن برای یک مدیر ارشد شرکت در عراق حواله شد.

معلوم نیست که آیا رشوه ها به مقامات عراقی پرداخت شد یا نه و یا این که چه کسانی قرار بود آن را دریافت کنند. چنین معاملاتی بر اساس قوانین آمریکا غیر قانونی است.

یک سخنگوی شرکت، اتهامات نیویورک تایمز را نادرست نامید.

در سپتامبر ۲۰۰۷، گاردهای امنیتی در کاروان اتومبیل های بلاک واتر هنگام عبور از یک تقاطع شلوغ در بغداد آتش گشودند. آنها که اشتباها بر این باور بودند مورد حمله قرار گرفته اند، جمعیت را با سلاح های خودکار زیر آتش گرفتند، و به گفته تحقیقگران، نارنجک هایی را به داخل مدرسه ای که در آن نزدیکی بود انداختند و ۱۷ عراقی را کشتند و ده ها نفر دیگر را مجروح کردند.

قرار است پنج گارد بلک واتر در ماه فوریه در آمریکا به اتهام قتل غیر عمد محاکمه شوند. ششمین گارد خود را گناهکار اعلام کرده است.

شرکت در پی تیراندازی های بغداد نامش را به «زی» تغییر داد اما در نهایت، جواز کار در عراق و بسیاری از قراردادهای پر سود با وزارت امور خارجه آمریکا را از دست داد. از سال ۲۰۰۴، بلک واتر حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای حفاظت از دیپلمات های آمریکایی و تامین حمل و نقل هوایی برای آنها در عراق از دولت آمریکا پول گرفته است.

XS
SM
MD
LG