لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۱۵

یک شاهزاده خانم آفریقایی، ستاره یک فیلم انیمیشن تازه از استودیوی دیسنی


یک شاهزاده خانم آفریقایی، ستاره یک فیلم انیمیشن تازه از استودیوی دیسنی

پرنسس تیانا (با صدای آنیکا نونی رز) Anika nooni Rose در فیلم انیمیشن «پرنسس و قورباغه» در روز میلاد مسیح (کریسمس ۲۰۰۹) در سینماهای آمریکا به نمایش درخواهد آمد. این فیلم، تازه ترین محصول استودیوی والت دیسنی است.

در طول دهه گذشته، تصاویر کامپیوتری نقش اساسی در تولید فیلم های انیمیشن داشته اند اما در فیلم «پرنسس و قورباغه»، کمپانی والت دیسنی قدم بزرگی به عقب برداشته و این فیلم سرشار از ترانه های زیبا و قصه های افسانه ای را تماما با کارتون های نقاشی شده توسط طراحان انیمیشن پر کرده است. این همان شیوه کاری است که بنیان گذار استودیوی دیسنی، والت دیسنی فقید کار خود را با آن آغاز کرد. فیلم پرنسس و قورباغه برای نخستین بار یک پرنسس آمریکایی آفریقایی تبار را درنقش اول و به عنوان ستاره فیلم ارائه داده است.

«تیانا» قهرمان کارتونی داستان «پرنسس و قورباغه» در یکی از صحنه های فیلم رو به کهکشان با تماشای نخستین ستاره یک شب جادویی می گوید: «امشب همه چیزممکن است».

همین آرزوی نهانی، تیانا را که یک زن جوان اهل نیواورلیان است و در دهه ۲۰ میلادی در این شهر سکنی دارد به ماجراهای پیش بینی نشده تازه ای می کشاند. تیانا روزها در خانه اربابش به پختن شیرینی هایی خوشمزه اشتغال دارد اما شب ها با آرزوی باز کردن قنادی خودش، محلی برای فروش شیرینی های ابتکاری خودش زندگی می کند.

رویا بافی و رسیدن به آرزوهای دور دست برای تیانا هنگامی به اوج خود می رسد که او با قورباغه ای حراف روبرو می شود که از تیانا می خواهد تا با بوسه ای او را یک بار دیگر تبدیل به یک «پرنس» کند. این شاهزاده از خود راضی پس از یک جر و بحث خیابانی با اعضای یکی ازگنگ های خطاکار نیواورلیان تبدیل به یک قورباغه شده است. اما با بوسیدن قورباغه، به جای شکستن طلسم و این که او دوباره تبدیل به یک «پرنس» شود، تیانا هم چون او تبدیل به یک قورباغه می شود. به این صورت هر دو قورباغه در کوچه پس کوچه های اسرارآمیز شهر«نیواورلیان» به دنبال راه تازه ای که آن دو را یک بار دیگر به شکل انسان های واقعی درآورد سرگردان می شوند.

آنیکا نونی رز، بازیگر تئاترهای موزیکال برادوی Broadway می گوید: «من همیشه آرزوی ایفای چنین نقشی را داشتم. نه اینکه بخواهم یک شاهزاده باشم اما این درست همان لحظه ای است که آدم احساس می کند به همه آرزوهایش رسیده است. در این مورد بخصوص این من هستم که به آرزویی بالاتر از آنچه تصورمی کردم رسیده ام! واقعا حیرت آوراست.»

آنیکا، از کودکی به تماشای فیلم های انیمیشن موزیکالی چون «سفید برفی» و «سیندرلا» نشسته است و با این فیلم ها بزرگ شده است. او به خصوص بارها فیلم «پرنسس و قورباغه» اصلی را تماشا کرده است. این فیلم ها در دورانی ساخته شده اند که استودیوها فقط از نقاشانی که با دست این کارتون ها را می کشیدند استفاده می کردند.

آنیکا می گوید: «شما وقتی یک فیلم انیمیشن را تماشا می کنید می دانید که به سرزمین رویا و خیال پروازکرده اید. جایی که همه چیز ممکن است. یک فضای خیالی و آرامبخش. چیزی که شما را به شهر آرزوهایی که در ذهن خود ساخته اید می برد. این کار تنها از طریق یک طرح انیمیشن دست ساز و طبیعی ممکن است.»

جان لستر، تهیه کننده فیلم تازه «پرنسس و قورباغه» که سازنده انیمیشن های موفق و پولسازی چون «توی استوری»(Toy Story) و «کارز»(Cars) که هر دو با استفاده از سیستم کامپیوتری «پیکسار»(Pixar) ساخته شده اند می گوید: «ما در نظر داشتیم که فیلمی بسازیم که هم خیلی مدرن باشد و هم این که توانسته باشد آن شیوه کلاسیک و سنتی آثار انیمیشن کمپانی دیسنی را حفظ کند.»

امروز، جان لستر در مقام تازه ای از مدیریت شرکت فیلمسازی دیسنی می کوشد تا شیوه های قدیمی انیمیشن را یک بار دیگر زنده کند:« درسال ۲۰۰۶ پس از آن که کمپانی دیسنی استودیوی پیکسار را خریداری کرد، من به محل این استودیو در هالیوود رفتم و ناگهان متوجه شدم با این امکانات تازه کامپیوتری ما دیگرهرگز از طرح های دست ساز کارتونی استفاده نخواهیم کرد. همانجا از این فکر به شدت دل شکسته شدم. با خودم فکر کردم هیچوقت تا امروز، در تاریخ فیلمسازی هالیوود تماشاگران به خاطر تکنولوژی عاشق یک فیلم نشده اند! بلکه این اثر کار یک هنرمند است که از طریق وسیله ای به نام تکنولوژی بر دل آنان می نشیند. در آن زمان بسیاری از سازندگان فیلم های انیمیشن، گناه بی استعدادی خود در تولید یک فیلم انیمیشن خوب و جذاب را به گردن نبود تکنولوژِی لازم می گذاشتند. برای همین هم اولین قدمی که ما در استودیوی دیسنی پس از ادغام با استودیوی پیکسار برداشتیم، کوشش برای بازگرداندن طرح های کارتونی دست ساز به صحنه فیلمسازی انیمیشن بود.»

فیلم «پرنسس و قورباغه» از لحاظ توجهی که برای نخستین بار در تاریخ فیلمسازی انیمیشن به یک شخصیت اول سیاهپوست شده مورد توجه منتقدین سینمایی قرار گرفته است. برای نخستین بار یک پرنسس سیاهپوست در کنار چهره های شاخص انیمیشن دیگر، چهره هایی چون «بل» Belle در کارتون «زشت و زیبا»، «آریل» Ariell در کارتون«دختر ماهی کوچولو» The Little Mermaid و البته «سیندرلا» و «سفید برفی».

آنیکا رز می گوید: «وقتی بچه بودم هر بار که سفید برفی را تماشا می کردم به خودم می گفتم آیا یک روزی هم می شود کارتونی به اسم شوکولات قهوه ای درست شود؟»

با این حال آنیکا انتظار دارد که عکس العمل های گوناگونی نسبت به این فیلم از تماشاگران مختلف دریافت کند: «برای برادر زاده کوچکم فکر کنم این یک مسئله طبیعی و عادی باشد. او آنقدر کوچک است که به هر حال این اولین پرنسس او خواهد بود. برای مادر بزرگم اما این یک واقعه ای است که او هرگز تصور نمی کرد در دوران زندگیش اتفاق بیافتد. به هرحال هر تماشاگری که به تماشای این فیلم انیمیشن می نشیند افکار و احساسات شخصی خود را به همراه می آورد و برای هر یک از آنان این یک داستان متفاوت خواهد بود. برای من این مسئله از زیبائی خاصی برخورداراست. این که دیسنی که یک مظهر تمام و کمال آمریکایی به شمار می رود دست به ساختن چنین فیلمی زده است. این کمپانی به نظر من از این طریق توانسته است وارد مرحله تازه ای از مسیر حرفه ای خود شود. چرا که ایالات متحده آمریکا هم وارد مرحله تازه ای شده است. چیزی که سالیان سال وجود داشته اما تا این لحظه به آن به صورت یک موضوع مشترک نگاه نشده. در واقع این یک قدم دیگری است برای نشان دادن آن آمریکای واقعی که همه ما می شناسیم از طریق یک دنیای فانتزی و خیالی!»

XS
SM
MD
LG