لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

تمایل به کنترل گردش آزاد اطلاعات در شبکه اینترنت و تلفن بلک بری


کشورهایی همچون هند، لبنان و الجزایر نیز از شرکت کانادایی تولیدکننده بلک بری خواسته اند تا به محتوای تبادل اطلاعات و پیام هایی که شهروندانشان از طریق بلک بری ارسال می کنند، دسترسی بیشتری داشته باشند

در شرایطی که تصمیم امارات متحده عربی و عربستان سعودی برای ممنوعیت استفاده از برخی خدمات بلک بری مباحث جدی درباره آزادی اینترنت و گردش آزاد اطلاعات در این کشورها پدید آورده است، برخی دیگر از کشورها نیز خواهان نظارت بر تبادل اطلاعات این تلفن هوشمند و استفاده از خدمات آن شده اند. تصمیم اخیر امارات متحده عربی و عربستان سعودی به دلیل نگرانی های دولتمردان برای حفظ امنیت ملی عنوان شده است.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز کشورهایی همچون هند، لبنان و الجزایر نیز از شرکت کانادایی تولیدکننده بلک بری خواسته اند تا به محتوای تبادل اطلاعات و پیام هایی که شهروندانشان از طریق بلک بری ارسال می کنند، دسترسی بیشتری داشته باشند.

بنا به گزارش رسانه ها بحرین و کویت نیز اخیراً درباره عدم کنترل بر تبادل اطلاعات بلک بری ابراز نگرانی کرده اند.

در حالی که « Research In Motion » یا « RIM »، شرکت کانادایی تولید کننده بلک بری کنترل کلیه داده های رمزبندی شده این تلفن هوشمند را به عهده دارد، مقامات این شرکت اعلام کرده اند در ویژگی های امنیتی اطلاعات گوشی این تلفن های هوشمند تغییری اعمال نخواهد کرد.

کلیه اطلاعات رمزگذاری شده پیام های کاربران بلک بری به سرورهای این شرکت در کانادا منتقل می شوند و دولت ها و شرکت های خارجی نمی توانند این اطلاعات را کنترل کنند.

مقامات کانادایی تولیدکننده بلک بری هفته گذشته بیانیه ای منتشر و اعلام کردند استقلال و امنیت فعالیت های این شرکت تحت الشعاع نگرانی های کشورهای دیگر قرار نخواهد گرفت و دولت ها برای حفظ امنیت ملی خود می توانند راهبردهای دیگری را اتخاذ کنند.

رویترز روز دوشنبه ٩ اوت، گزارش داد سازمان های امنیتی هند نیز به مقامات کانادایی تولید کننده بلک بری هشدار داده اند یکی از شروط توسعه تبادلات بازرگانی خود با این شرکت، دسترسی به محتوای پیام هایی است که از طریق این تلفن هوشمند ارسال می شوند.

این خبرگزاری گزارش داده است نهادهای امنیتی هند ادعا کرده اند احتمال دارد ستیزه جویان طراح بمب گذاری سال ٢٠٠٨ در بمبئی از بلک بری استفاده کرده اند.

مقامات امارات متحده عربی و عربستان سعودی اخیراً اعلام کردند به دلیل عدم توانایی در کنترل اطلاعاتی که از طریق نامه های الکترونیکی، پیامک و دسترسی به اینترنت از بلک بری منتقل می شوند، استفاده از این تلفن های هوشمند را از ماه اکتبر ممنوع خواهند کرد.

امارات متحده عربی تهدید کرده است تا زمانی که راهکاری برای کنترل تبادل اطلاعات بلک بری در این کشور پیدا نشود، استفاده از این گوشی های همراه را به هدف حفظ امنیت ملی متوقف خواهد کرد.

با وجودی که رسانه های کانادا روز دوشنبه از توافق مقامات عربستان سعودی و شرکت کانادایی تولیدکننده بلک بری برای اجتناب از اجرای تصمیم ممنوعیت خدمات این تلفن هوشمند خبر داده اند، اما کارشناسان امر هشدار داده اند مباحث اخیر پیرامون ممنوعیت خدمات بلک بری از شکاف عمیق آزادی اینترنت و نحوه عملکرد دولتمردان برخی از کشورهای سلطه گر بر تبادل اطلاعات و کنترل نافرمانی مدنی حکایت می کند.

جاناتان وود، تحلیلگر مسائل جهانی شرکت « کنترل ریسک» مستقر در لندن، که در مورد سیاست، فساد و امنیت به شرکت ها مشاوره می دهد به خبرگزاری رویترز گفته است مذاکرات و مباحث اخیر در مورد کنترل اطلاعات و پیام های بلک بری حاکی از یک روند گسترده و رو به رشد برای کنترل آزادی اینترنت در برخی از کشورهای جهان است.

بنا به گزارش این خبرگزاری، فعالان سیاسی کشورهای منطقه خلیج فارس معتقدند امنیت تبادل اطلاعات از طریق بلک بری آن ها را قادر ساخته است تا بدون نگرانی کنترل مقامات دولتی ارتباط برقرار کنند.

با این وجود آن ها براین باورند اگر استفاده از خدمات ارسال پیام بلک بری در کشورهایشان ممنوع شود، فعالان آزادی خواه شیوه های دیگری را برای برقراری ارتباط خواهند یافت.

سازمان گزارشگران بدون مرز تصمیم امارات متحده عربی مبنی بر ممنوعیت استفاده از خدمات بلک بری در این کشور را به باد انتقاد شدید گرفته و آن را تداوم تلاش های این دولت برای کنترل اطلاعات و فن آوری نوین و به ویژه نظارت بر تبادل داده های فن آوری بلک بری خوانده است

XS
SM
MD
LG