لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

خبرها: بلک بری در مقابل درخواست دولت اندونزی برای فيلترينگ تسليم شد


خبرها: بلک بری در مقابل درخواست دولت اندونزی برای فيلترينگ تسليم شد
خبرها: بلک بری در مقابل درخواست دولت اندونزی برای فيلترينگ تسليم شد

شرکت کانادايی «ريم» سازنده موبايلهای معروف بلک بری است.

دولت اندونزی يعنی پر جمعيت ترين کشور مسلمان جهان از شرکت ريم خواسته بود تصاوير و ويدئوهای پورنوگرافی را برای کاربران خود در آن کشور فيلتر کند.

تازه ترين خبرهای رسيده حکايـت از آن دارد که شرکت بلک بری در مقابل اين درخواست اندونزی تسليم شده است.

مسولان شرکت کانادايی «ريسِرچ اين موشِن» يا «ريم» سازنده تلفنهای بلک بری می گويند در مورد فيلترينگ محتوای برخی تصاوير اينترنتی سرگرم مذاکرات رسمی با مقام های دولت اندونزی هستند.

گرگوری وِيد، مدير اجرايی شرکت ريم در کشورهای جنوب شرقی آسيا، روز چهارشنبه گفت: «ما کاملا نيازها و درخواستهای دولت اندونزی را در اين زمنيه درک می کنيم. ما همچنين برای يافتن راه حلی رضايت آميز در زمينه ارائه خدمات مناسب به کاربران بلک بری در اندونزی نهايت تلاش خود را بکار خواهيم گرفت.»

گاتوت دِوابروُتو، سخنگوی وزارات ارتباطات و اطلاع رسانی اندونزی، روز چهارشنبه گفت گزارش گفتگوها با مسؤلان شرکت ريم تحويل وزير اطلاعات اين کشور شده است و تحولات تازه در اين زمينه در آينده نزديک به آگاهی عموم خواهد رسيد. سخنگو ادامه داده بود که «گزارش ارزيابی ما از گفتگوها و توافقها در اين زمنيه تسليم وزير ارتباطات شده است. تصميم در اين مورد توسط وزارت اطلاعات اتخاذ خواهد شد.»

برخی از ساکنان جاکارتا از تصميم دولت برای فيلترينگ تصاوير لختی در تلفنهای بلک بری خشنود هستند.

فکری اوا-لولدين ميگويد: «با مسدود ساختن سايتهای پورنو در بلک بری موافقم. افراد ميتوانند در صورت تمايل به اين گونه سايتها در جاهای ديگر هم دسترسی داشته باشند.»

دولت اندونزی اخيرا تهديد کرده بود در صورتی که شرکت ريم محتوای پورنوگرافيک را در سرورهای خود در اندونزی مسدود نکند جواز فعاليت های تجاری اين شرکت را باطل خواهد کرد. بر اساس آمار رسمی دولت اندونزی شرکت کانادايی ريم با بيش از سه ميليون کاربر در اين کشور سالانه حدود ۲۵۰ ميليون دلار در آمد دارد.

XS
SM
MD
LG