لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

کشتار۲۰ هزار قطعه مرغ در هنگ کنگ از بیم آنفولانزای مرغی


مقام های وزارت بهداشت هنگ کنگ حدود ۲۰ هزار قطعه مرغ را روز سه شنبه کشتند. ویروس کشنده اچ ۷ ان ۹ آنفولانزای مرغی در میان پرندگانی دیده شده و از این روی، احتمال ابتلاء شماری دیگر از این پرندگان به این نوع آنفولانزا، مقام های بهداشتی هنگ کنگ را نگران کرده است.

کشتن این مرغ ها به این ترتیب انجام شد که آنها را در کیسه های پلاستیکی تیره ای گذاشتند که پر از گاز سمی کشنده بود.

کو وینگ من، وزیر بهداشت و غذای هنگ کنگ، دیرگاه دوشنبه گفت که قطعات آلوده مرغ از گوانگ دونگ در جنوب هنگ کنگ وارد شده بود که با آزمایش آنفولانزای مرغی روشن شده که این مرغ ها به این نوع آنفولانزا مبتلا هستند.

کشتارگاه و بازار مرغی که این ویروس در آن یافت شده، استریل شده و به مدت سه هفته تعطیل خواهد بود.

مسئولان بهداشتی شرق چین نیز ممنوعیت فروش مرغ را از بیم آلوده بودن آنها به ویروس آنفولانزای مرغی اعلام کرده اند، به ویژه از آن روی که در آستانه فرارسیدن سال نو چینی، مسافرات شهروندان نیز بیشتر می شود.

رسانه های دولتی چین اعلام کرده اند که تاکنون طی سال تازه میلادی ۹۸ مورد آلودگی به ویروس آنفولانزای مرغی گزارش شده و از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون نیز دو نفر در هنگ کنگ در اثر ابتلا به این بیماری جان سپرده اند.

گفتنی است که سازمان جهانی بهداشت مواردی را از انتقال ویروس آنفولانزای مرغی از انسان یا به انسان گزارش نکرده و می گوید شواهد حاکی از آن است که این ویروس تنها میان پرندگان قابل انتقال است.

آنفولانزای پرندگان نوعی مشابه از آنفولانزای مرغی است که خطرناکتر است و طی دهه اخیر جان دست کم ۳۶۰ تن را در نقاط مختلف جهان گرفته است.
XS
SM
MD
LG