لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

پیش‌نویس قطعنامه‌ای دیگر در حمایت از معترضان ایران در سنای ایالات متحده


یک روز بعد از تصویب قطعنامه‌ دوحزبی مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از مردم معترض ایران و محکومیت اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی علیه آنها، شماری از سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نیز اعلام کردند از ارائه قطعنامه‌ای مشابه در سنا حمایت می‌کنند.

سناتور باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنا، و چهار سناتور ارشد دیگر، ساعاتی پیش در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، به همراه ۲۸ نماینده دیگر سنا، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تاکید بر حمایت ایالات متحده از شهروندان ایرانی و محکوم کردن نیروهای حکومتی بابت نقض حقوق مردم ایران، برای رأی‌گیری به سنا ارائه خواهند کرد.

سناتور باب منندز در رشته توئیتی با اشاره به ارائه پیش‌نویس قطعنامه فراحزبی با حمایت نمایندگان هر دو حزب آمریکا در حمایت از معترضان ایرانی بر لزوم تمرکز ایالات متحده و متحدانش در حمایت از مردم معترض ایران و فراهم کردن تسهیلات در جهت دسترسی به اینترنت آزاد برای مردم ایران اشاره کرد.

آقای منندز نوشته است: «امروز، من مفتخرم که به همراهی همکارانم با معرفی قطعنامه‌ای دو حزبی از معترضان ایرانی که با شجاعت ۱۳۰ روز در برابر رژیم ایستاده‌اند، حمایت کنم.»

رئیس کمیته روابط خارجی سنا در ادامه نوشت: «پنج‌ماه پیش پلیس اخلاق در ایران مهسا امینی دختر ۲۲ ساله را تنها به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری سوار بر ون کرد و او را تا حد مرگ مغزی کتک زدند. از آن روز مردم ایران از خیابان‌های خوزستان تا زمین مسابقات جام جهانی اعتراض خودشان را اعلام کردند، آنها همه چیزشان را در خطر قرار داده‌اند تا حقوق خود را مطالبه کنند و رژیم ایران چگونه به آنها پاسخ داد؟ با گاز اشک اور، شکنجه، شلیک گلوله و حالا هم با اعدامهایی بدون انجام روند قانونی، البته اینها برای کسانی که اقدامات رژیم ایران را در طول چهل سال گذشته رصد کرده‌اند تعجب آور نیست.»

سناتور منندز افزود: «آمریکا و جامعه جهانی نمی‌توانند در مقابل این اقدامات ساکت باشند، وقتی می بینیم که جمهوری اسلامی خون معترضان را می‌ریزد حرف زدن حداقل کاری است که باید انجام دهیم. ایالات متحده باید این موضوع را با قدرت در سطح بین‌المللی مطرح کند، همانگونه که با قدرت در مجمع حقوق بشر سازمان ملل متحد و کمیسیون زنان سازمان ملل متحد مطرح کردیم. ما و متحدانمان باید به بی‌نتیجه کردن تلاش‌های جمهوری اسلامی در ایجاد اختلال در ارتباطات و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این رژیم ادامه دهیم.»

او رشته توئیتش را را با پیام «زن، زندگی، آزادی» پایان می‌دهد.

سناتور جمهوری‌خواه جیم ریش هم در توئیتی نوشت: «پس از مرگ مهسا امینی، ایرانیان به وحشیگری رژیم اعتراض کردند و تمایل خود را برای ایرانی آرام‌تر و آزادتر نشان دادند. دولت بایدن باید برای کمک به پایان دادن به آزار و شکنجه زنان توسط رژیم و پاسخگویی به ناقضان حقوق بشر بیشتر تلاش کند.»

گفتنی است قطعنامه مشابهی در مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با ۴۲۰ رأی موافق در برابر یک رأی مخالف، تصویب شد.

XS
SM
MD
LG