لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

گزارش: فناوری های مورد استفاده در عمليات نظامی برای يافتن بن لادن


گزارش: فناوری های مورد استفاده در عمليات نظامی برای يافتن بن لادن
گزارش: فناوری های مورد استفاده در عمليات نظامی برای يافتن بن لادن

عملیات نظامی آمریکا برای پیدا کردن اسامه بن لادن مدیون مهارت بسیار بالای نیروهای ویژه ارتش و همچنین آخرین فناوری های نظامی بوده است.

نمایشگاهی در ايالت فلوریدا در آمريکا، تازه ترین فناوری های پیشرفته ای را که در اختیار نیروهای ویژه آمريکا قرار دارد، به نمایش گذاشته است.

چشم گردان در اين نمايشگاه چیزهایی را می بیند که چشم انسان قادر به دیدن آنها نیست. پیدا کردن مکان بسیار دقیق نیروهای دشمن که برای سربازان بسيار ضروری است توسط اين گونه دوربین عملی است چون می توانند افق های دور را از قرارگاهی امن تحت نظر داشته باشند.

یکی دیگر از پیشرفته ترین فناوری هايی که در اختیار نیروهای ویژه قرار دارد کوله و ابزاری است که به سربازان کمک می کند بتوانند حدود ۹۲ کیلوگرم مهمات و ابزار دیگر را بدون اینکه تمام وزن آن را حس کنند، با خود حمل کنند.

يک فناوری دیگر عملیات شبیه سازی شده است که به سربازان این امکان را می دهد تا بتوانند با اسلحه و مهمات شان در شرایطی بسیار واقعی قرار گرفته و عملیات نظامی خود را تمرین کنند.

حقیقت تلخ ولی اجتناب ناپذیر این است که در جنگ، انسان ها مجروح و کشته می شوند و این اختراعات در راستای بهینه کردن این فرایند در شرایط جنگ است.

اما در ايالت يوتا در آمريکا طرح های فناوری ديگری در جريان هستند. همانطور که می دانيم سیاره مريخ از عمده ترین اهداف تحقیقاتی انسان، پس از ماه است. موفقیت این تحقیقات، به کیفیت و کارایی ربات هایی بستگی دارد که به مريخ فرستاده می شوند. نمایشگاهی در ایالت یوتا، با عنوان ایستگاه تحقیقاتی کویرهای مريخ، میزبان مسابقه ای است که در آن بهترین ربات سیار برای کمک به انسان، برای انجام مأموریت در مريخ، انتخاب می شوند.

حرکت بر روی موکت برای این مریخ نورد بسيار آسان است. این ربات برای جستجو بر روی سطح ناهموار مريخ طراحی شده است.

این مریخ نورد، یکی از ۳ مریخ نوردی است که دانشجویان دانشگاهی در لهستان آن را طراحی کرده اند. این سه که کوپرنیکس، اسکورپيو، و مگما-۲ نام دارند، در مسابقه نهایی ربات های دانشجویی در ماه آینده، از سوی کشور لهستان شرکت خواهند کرد. این ربات ها از طرف لهستان، تنها شرکت کننده اروپایی در مسابقه این هفته هستند.

مریخ نورد اسکورپيو با دسته های بلندش توسط دانشجویان دانشگاه فنی ورشو ساخته شده است. کوپرنیکس، که توسط دانشجویان دانشگاه نیکولاس کوپرنیک ساخته شده، مجهز به صفحه های خورشیدی و دوربین های بسیار قوی است.

همچنین، دانشجویان دانشگاه فنی بيالياستوک لهستان، که مگما-۲ را ساخته اند، آن را به دوربین هایی قابل پرواز مجهز کرده اند.

طی این مسابقه ۳ روزه، این مریخ نوردها باید مراحل آزمایشی متعددی را بگذرانند، از جمله پیدا کردن آثار حیات بر روی مريخ، جستجو برای ابزار گم شده، و همچنین موفقیت در جهت یابی و رفع مشکلات فنی. برندگان این مسابقه، علاوه بر جایزه مالی، این فرصت را خواهند داشت تا طرح خود را به سازمان ناسا ارائه دهند.

نمایشگاهی نیز در بوداپست مجارستان برگزار شده است که این فرصت را به مخترعان این کشور می دهد تا با ارائه اختراعاتشان، توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کنند.

منتخبی از ۲۱ اختراع، از جمله دوربین ها حرارتی، تلویزیون های ۳ بعدی، و ربات های نجات، در این نمایشگاه ارائه شده اند.

یکی از این اختراعات، فناوری الکترونیکی است که به دقت تعیین می کند آیا توپ از خط دروازه عبور کرده است یا نه. با این اختراع می توان، سرعت، جهت و نقطه ورود توپ به دروازه را از زوایای مختلف بررسی کرد.

اختراع دیگری که می تواند کمکی برای مسن ترها باشد، وسیله ای است که با استفاده از آن می توان شرایط فیزیکی و فعالیت های افراد مسن در خانه را زیر نظر داشت بدون اینکه به حریم خصوصی شان تجاوز شود. وقتی فردی مسن در خانه تنها است، دوستان نزدیک و اعضای فامیل می توانند با استفاده از این وسیله، مطمئن شوند که او سر پاست، و بتوانند هنگام نیاز، خود را به موقع به او برسانند.

اختراع جالب دیگر که برای صرفه جویی در انرژی طراحی شده است، مرتبط هوشمند نام دارد. مصرف انرژی هر وسیله الکترونیکی که به این دستگاه متصل شود را می توان اندازه گیری کرد و تحت نظر داشت.

این نمایشگاه نوآوری در فناوری، یکی از سری برنامه هایی است که به مناسبت انتخاب مجارستان به عنوان رياست شورای اتحادیه ی اروپا، در آن کشور برگزار خواهند شد. این کمکی خواهد بود برای مخترعان مجارستان تا سرمایه گذارانی را در سطح اتحادیه اروپا به کارهای خود، جلب کنند.

XS
SM
MD
LG