لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

مرگ بن لادن به معنی پايان کار القاعده نيست


مرگ بن لادن به معنی پايان کار القاعده نيست
مرگ بن لادن به معنی پايان کار القاعده نيست

مرگ اسامه بن لادن پس از نزديک به گذشت ده سال از حملات تروريستی يازدهم سپتامبر پيامد های مختلفی به همراه خواهد داشت. کشته شدن بن لادن پيروزی برای آمريکا در جنگ با شبکه القاعده محسوب می شود. در همين حال القاعده با چالش تعيين جانشين برای بن لادن روبروست.
مرگ اسامه بن لادن برای آمريکايی ها مايه خوشحالی بوده و بسياری بر اين باورند که عدالت در حق او اجرا شده است. اما کارشناسان مسائل تروريستی می گويند مرگ بن لادن به معنی پايان کار القاعده نيست. ناظران معتقدند حداقل برای دوره ای کوتاه، زيرمجموعه های القاعده به فعاليت های خود ادامه خواهند داد. هر چند شبکه القاعده ساختار مستحکمی ندارد ولی گروه های وابسته با هم در ارتباط هستند رابرت گوتمان، پژوهشگر دانشگاه جانز هاپکينز، می گويد: «طی ده سال گذشته، بن لادن از مقام رييس اجرايی به رييس هئيت امنا تغيير نقش داد. اکنون بايد مدير اجرايی و معاونانش را به دام انداخت.»
مدارک و اسنادی که در محل اختفای بن لادن کشف شده ممکن است کليدی باشد برای يافتن ديگر رهبران القاعده.
جيمز کرافانو، پژوهشگر بنياد هريتج، می گويد: «ما نمی دانيم که اين مدارک چه نوع اطلاعاتی در اختيار ما قرار دهد. مطمئنا در کوتاه مدت نگرانی هايی نسبت به اقدامات تلافی جويانه وجود خواهد داشت و عده ای هم از ترس جانشان مخفی خواهند شد.»
اما مسأله تعيين جانشين برای اسامه بن لادن شايد مهمترين چالش پيشروی القاعده باشد. ريچارد ويتز معتقد است اين امر ممکن است باعث بروز اختلاف درداخل شبکه شود و می گويد: «ممکن است برای جانشينی، درگيری رخ دهد؛ امری که تاثير منفی بر شبکه خواهد گذاشت. به نظر من هيچ کس در شبکه القاعده توان رهبری بن لادن را ندارد.»
ايمن الظواهری، معاون بن لادن، مديريت عمليات القاعده را بر عهده دارد. الظواهری که مصری است يکی از جانشينان احتمالی بن لادن محسوب می شود. اما کارشناسان می گويند جانشينی الظواهری ممکن است اختلافی ميان اعضای مصری و ديگر اعضای القاعده ايجاد کند.
جيمز کارافانو می گويد: «هم اکنون القاعده فعاليت های خود را از پاکستان به يمن منتقل می کند. اين امر مشکلاتی را برای اين شبکه تروريستی ايجاد خواهد کرد. مقام های عربستان سعودی بسيار نگرانند و به همين علت در پی اين تروريست ها هستند. فعاليت در يمن آسان نخواهد بود. در ضمن برخلاف دوران پيش از يازدهم سپتامبر، اکنون آمريکا هم در پی اين تروريست هاست.»
کارشناسان می گويند مرگ بن لادن حاکی از پيروزی آمريکا در جنگ با القاعده است. اما به همين علت، شورشيان القاعده در پی اقدامات تلافی جويانه خواهند بود.

XS
SM
MD
LG