لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۱

انتشار جزییات آخرین هدف های بن لادن در آمریکا


مقام های آمریکایی می گویند بررسی دست نوشته های اسامه بن لادن نشان می دهد که او پیروانش را تشویق می کرد تا برای یک حمله گسترده به آمریکا متمرکز شوند.

این مقام ها که خواسته اند نامشان فاش نشود، گفته اند دفتر یادداشت بن لادن دکترین القاعده، هدف های بالقوه و نحوه سازماندهی و اجرا حمله ها را با جزییات شرح می دهد. بر اساس گزارش منابع خبری حمله به خطوط راه آهن آمریکا و اهمیت حمله به آمریکا در این دکترین نقش اساسی دارد.

به گفته مقام های رسمی بن لادن در یک صفحه از این دفترچه، رهبر القاعده این پرسش را مطرح می کند که برای وادار ساختن آمریکا به خروج از جهان عرب، چه تعدادی از آمریکاییان باید کشته شوند؟ وی سپس نتیجه گیری کرده که تنها یک حمله گسترده نظیر ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می تواند سیاست آمریکا را تغییر دهد.

گفته می شود دفتر یادداشت شخصی بن لادن را نیروهای ویژه آمریکا از اقامتگاه وی در ابت آباد پاکستان به دست آورده اند. مقام های اطلاعاتی هنوز سرگرم بررسی ده ها دیسک کامپیوتری و سند دیگری هستند که در جریان حمله ضبط کرده اند. مقام های آمریکایی می گویند تاکنون مدرکی از توطئه های مشخص و فوری علیه آمریکا یا دیگرهدف های غربی بدست نیامده است.

در همین حال اعتراض به کشته شدن بن لادن در پاکستان ادامه دارد. پنجشنبه ده ها تن از هواداران نواز شریف، نخست وزیر سابق و رهبر مخالفان دولت در شهر ابت آباد در اعتراض به عملیات نظامی آمریکا و شکست سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان در ردیابی این حمله تجمع کردند.

نواز شریف خواستار تحقیقات مستقل به سرپرستی وزارت دادگستری درباره نحوه ورود و اقامت بن لادن به ابت آباد و عملیات آمریکا علیه وی شده است. نخست وزیر سابق حمله را نقض حاکمیت پاکستان نامیده است. تظاهر کنندگان روز پنحشنبه علیه آمریکا و دولت پاکستان شعار می دادند. حمله آمریکا مناسبات دو کشور را دستخوش تنشج کرده است. سفیر آمریکا روز پنجشنبه با مقام های وزارت خارجه پاکستان گفت و گو کرد. در حالی که هنوز جزییات این مذاکرات فاش نشده برخی نمایندگان کنگره آمریکا در واشنگتن گفته اند که تصاویر جسد بن لادن را دیده اند.

XS
SM
MD
LG