لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

پیغام بن لادن به فرانسه


آرشیو
آرشیو

مردی که ادعا می کند اسامه بن لادن رهبر القاعده است در یک پیام صوتی تصریح کرده آزادی گروگان های فرانسوی به خروج سربازان این کشور از افغانستان بستگی دارد.

در پیامی که روز جمعه از شبکه تلویزیونی الجزیره پخش شد، گفته شده مردم فرانسه بابت سیاست های نیکولا سارکوزی بهای سنگینی خواهند پرداخت. وی تاکید کرده خودداری سارکوزی از فراخواندن سربازان فرانسوی از افغانستان، چراغ سبزی برای کشتن گروگان هاست.

ستیزه گران دست کم هشت فرانسوی را به گروگان گرفته اند. گفته می شود که پنج نفر در نیجر، دو نفر در افغانستان و یک نفر در سومالی از سوی این گروه به گروگان گرفته شده اند. سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه گفت «با وجود تهدید های موجود در این پیام، فرانسه قصد دارد به تلاش های خود در افغانستان ادامه دهد.» وی اضافه کرد «مقام های رسمی می کوشند اصالت پیام را تایید کنند.» این دومین پیام صوتی بن لادن علیه فرانسه است.

شبکه خبری الجزیره در ماه اکتبر نیز پیام مشابهی پخش کرد که در آن رهبر القاعده، فرانسه را به دلیل سیاست هایش نسبت به مسلمانان تهدید کرده بود.

گفته می شود بن لادن در منطقه مرزی کوهستانی افغانستان و پاکستان مخفی شده است. القاعده مغرب اسلامی، شاخه آفریقایی القاعده، مسئولیت ربودن پنج فرانسوی در سال گذشته و دو مرد فرانسوی دیگر در اوایل ژانویه در نیجر را بر عهده گرفته است. دو گروگان نیز در جریان تلاش نافرجام نجات کشته شدند.

XS
SM
MD
LG