لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

بررسی ایمیل های ارتش آمریکا برای یافتن جزئیات دفن بن لادن


نمایی از محل اقامت اسامه بن لادن در ابت آباد پاکستان، ۲ مه ۲۰۱۲، یک روز پس از به دام افتادن بن لادن
نمایی از محل اقامت اسامه بن لادن در ابت آباد پاکستان، ۲ مه ۲۰۱۲، یک روز پس از به دام افتادن بن لادن

برگردان گزارش آسوشیتدپرس با محور انتشار محتوای برخی مکاتبات فرماندهان نیروی دریایی آمریکا درخصوص به دام انداختن رهبر القاعده در ابت آباد پاکستان.

ایمیل های داخلی که میان افسران ارتش آمریکا رد و بدل شده حاکی از آن است که هیچ یک از ملوان های آمریکایی ناو کارل وینسون شاهد به دریا انداختن جسد اسامه بن لادن نبوده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید رهبر القاعده که روز اول ماه مه سال ۲۰۱۱(سال گذشته میلادی) در عملیاتی در زادگاهش، ابت آباد پاکستان، به دست ملوان های آمریکایی کشته شد، طی مراسمی اسلامی «دفن» شد. آسوشیتدپرس می گوید جنازه بن لادن در پی شست و شو و کفن شدن به شیوه اسلامی به دریا افکنده شد.

محتوای این مکاتبات داخلی که بر مبنای موازین آزادی انتشار اطلاعات در ایالات متحده به خبرگزاری اسوشیتدپرس رسیده است، روز گذشته (چهارشنبه) از سوی وزارت دفاع آمریکا فاش شد.

ایمیلی که عنوان محرمانه دارد، روز دوم ماه مه از سوی یک افسر ارشد نیروی دریایی آمریکا ارسال شده که به طور خلاصه شرح می دهد جسد بن لادن شسته شده، در کفنی سفید پیچیده شده و بعد در کیسه ای گذاشته شده و به دریا افکنده شده است.

ایمیلی دیگر حاکی از آن است که تنها شمار اندکی از ملوان های ارشد آمریکایی از زمان انجام مراسم «تدفین» آگاه شده بودند و این اطلاعات در اختیار دیگران قرار نگرفته بوده است. چارلز گائواِت، یکی از فرماندهان ارشد نیروی دریایی آمریکا، در ایمیلی خاطر نشان کرده که اطمینان از تأمین امنیت جانی ملوان های آمریکایی در اولویت قرار داشته است.

مکاتبات داخلی میان فرماندهان آمریکایی همچنین حاکی از آن است که به دنبال کشته شدن بن لادن، در خصوص دفن جسدش و انجام مراسم پس از آن، از کلمات رمز استفاده شده.

با آنکه دولت اوباما تعهد کرده که شفاف ترین دولت تاریخ آمریکا باشد،‌ عمده اطلاعات مربوط به دستگیری و کشته شدن بن لادن را مخفی نگاه داشته و گفته است که جسد بن لادن در پی انداخته شدن به دریا از روی ناو وینسون، دیده نمی شد و بنابراین تصویر جسد را که به دریا افکنده شده،‌ منتشر نکرده است.

پنتاگون اعلام کرده که جزئیات اطلاعات مربوط به عملیات به دام افتادن بن لادن در دست نیست و نتایج کالبد شکافی یا آزمایش دی ان ای برای تشخیص هویت هم یافت نشده است.

گفتنی است که خبرگزاری استوشیتدپرس توضیحات وزارت دفاع آمریکا را قانع کننده ندانسته و به تلاش برای دستیابی به اطلاعات و جزئیات بیشتر در خصوص به دام افتادن و کشته شدن بن لادن ادامه می دهد. سی آی ای که اجازه یافته اطلاعات مربوط به این عملیات را محرمانه نگاه دارد،‌ تقاضای این خبرگزاری برای فاش کردن اطلاعات بیشتر را بی پاسخ گذارده است.
XS
SM
MD
LG