لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۴

اختلاف نظر مشاوران اوباما پیش از حمله به بن لادن


پرزیدنت اوباما و اعضای دولت وی در کاخ سفید روند عملیات دستگیری و کشتن اسامه بن لادن را توسط نیروهای ویژه آمریکا مشاهده می کنند
پرزیدنت اوباما و اعضای دولت وی در کاخ سفید روند عملیات دستگیری و کشتن اسامه بن لادن را توسط نیروهای ویژه آمریکا مشاهده می کنند

مقام های آمریکایی می گویند باراک اوباما پیش از آن که دستور عملیات نهایی علیه بن لادن را صادر کند، چندین گزینه را بررسی کرد در حالی که مشاوران رییس جمهوری در این مورد اختلاف نظر داشتند.

رییس جمهوری با بمباران مجتمعی که رهبر القاعده در آن پنهان شده بود، مخالفت کرد. در حالی که به گفته مقام های رسمی این برنامه خطر کمتری برای پرسنل نظامی آمریکا در پی داشت اما تایید حضور و کشته شدن بن لادن را با دشواری مواجه می کرد. این مقام ها می گویند آقای اوباما با بردباری به کنترل و بررسی محل ادامه داد تا اطلاعات دریافتی در مورد حضور بن لادن در محل قطعی شود. وی سرانجام بامداد جمعه مجوز آغاز عملیات نظامی را صادر کرد. جان برنان، مسئول مقابله با تروریسم در دولت اوباما روز دوشنبه در کاخ سفید جزییات حمله هوایی پیچیده ای را که یک واحد ویژه ارتش آمریکا انجام داد، فاش کرد. وی گفت «بامداد دوشنبه ، یک گروه از تکاوران نیروی دریایی با طناب ازهلیکوپترها پایین آمدند و وارد مجتمع در شهر ابت آباد شدند. پس از ورود به داخل ساختمان اصلی، بن لادن را در جریان یک تیراندازی از ناحیه سر هدف گرفتند.»

برنان افزود «این طرح هم وجود داشت که بن لادن زنده دستگیر شود.» وی ۴۰ دقیقه ای را که این ماموریت برای رسیدن به هدف سپری کرد پر اضطراب ترین لحظات برای مقام های دولتی از جمله پرزیدنت اوباما که اوضاع را از کاخ سفید دنبال می کرد، نامید و گفت « دقایق مانند روزها می گذشتند.» در این عملیات هیچ نیروی آمریکایی آسیب ندیده است.

رییس جمهوری آمریکا اوباما شامگاه یکشنبه خبر مرگ بن لادن را اعلام کرد. در همین حال یک مقام مبارزه با تروریسم می گوید در پی این حمله واحد ویژه ارتش، رایانه ها، دی وی دی ها و اسنادی را که در محل بود، ضبط کردند. دولت پاکستان از حمله تا زمانی که هلیکوپترها از فضای کشور خارج شدند، خبر نداشت زیرا بیم آن می رفت که از این اقدام جلوگیری کند. برنان همچنین گفت «بن لادن از نوعی سیستم حمایتی در پاکستان برخوردار بود، زیرا مجتمع ساختمانی در ابت آباد، یک شهرک نظامی در حدود ۶۰ کیلومتری اسلام آباد قرار داشت.»

مقام های آمریکایی گفته اند گفتند آزمایش «دی ان ا» صحت مرگ رهبر القاعده را ثابت کرد و جنازه وی نیز پس از انجام شعائر اسلامی در دریا انداخته شد.

XS
SM
MD
LG