لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

آمریکا چند ویدیوی بن لادن را منتشر می کند


آمریکا چند ویدیوی بن لادن را منتشر می کند
آمریکا چند ویدیوی بن لادن را منتشر می کند

آمریکا چندین ویدیو را که نیروهای آمریکایی از محل اختفای اسامه بن لادن رهبر القاعده ضبط کردند منتشر کرده است که او را هنگام تماشای خود در تلویزیون و تمرین ایراد بیانیه هایی خطاب به جهان نشان می دهد.

تکاوران دریایی آمریکا مغز متفکر حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را دوشنبه پیش در یک حمله سحرگاهی به اقامتگاه بزرگ او درشهر پادگانی ابت آباد در پاکستان کشتند. کماندوها پیش از ترک محل، آنچه را مقام های آمریکایی روز شنبه بزرگترین اطلاعات تروریستی که تاکنون جمع آوری شده است نامیدند، ضبط کردند. یک مقام اطلاعاتی که برای خبرنگاران توضیح می داد گفت ویدیوها، دیسک های کامپیوتری و مواد دیگر نشان می دهد که بن لادن از«یک رییس تشریفاتی» فراتر می رفت و «بازیگر فعالی» در عملیات القاعده بود. بن لادن به ویژه توجه داشت که چگونه خودش را به جهانیان نشان دهد.

یک ویدیو بن لادن را هنگام تماشای گزارش هایی که درباره او از تلویزیون پخش می شد نشان می دهد. او روی کف اتاق، با یک پتوی قهوه ای رنگ نشسته بود، یک کنترل از راه دور در دست داشت و بین کانال ها که ظاهرا گزارش زنده ای از رهبر القاعده پخش می کردند، عقب و جلو می رفت. در آن ویدیو ریش ژولیده او خاکستری می نمود. اما در ویدیوی دیگر، ظاهرا برای تهیه یک ویدیوی تبلیغاتی ریشش را سیاه و مرتب کرده بود. روی ویدیو عنوان «پیامی به مردم آمریکا» دیده می شود و عقیده بر این است که در اکتبر یا نوامبر گذشته ضبط شد. ویدیوهایی که مقام های آمریکایی برای انتشار انتخاب کردند، صدا نداشت.

یک مقام اطلاعاتی به خبرنگاران گفت کسانی که دی ان ای بن لادن را بررسی کرده و گفتند احتمال این که مردی که تکاوران نیروی دریایی آمریکا کشتند بن لادن نباشد، یک در«کادریلیون» است. این احتمال برابر است با یک در هزار میلیون میلیونیوم و به معنای دیگر تقریبا «امر محال».

مقام های آمریکایی به بررسی دقیق اسنادی که از محل اقامت بن لادن به دست آمده پرداخته اند و امیدوار هستند از برنامه هایی که القاعده برای حملات آینده داشت و از محل دیگرمقامات القاعده آگاه شوند.

لئون پانتا رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در بیانیه ای گفت ضبط مدارک از مجتمع بن لادن اهمیت حمله را بیشتر تایید می کند. او حمله را یک «همکاری بی نقص» بین سی آی ا و ارتش آمریکا نامید.

XS
SM
MD
LG