لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

محاکمه داماد بن لادن در آمریکا آغاز شد


سلیمان ابوغیث، شوهر بزرگترین دختر اسامه بن لادن می گوید بیگناه است.
سلیمان ابوغیث، شوهر بزرگترین دختر اسامه بن لادن می گوید بیگناه است.
دادستان های فدرال آمریکا در نیویورک می گویند: یک امام و روحانی کویتی که با موعظه های آتشینش شهرت یافته، در بهار سال ۲۰۰۱ به افغانستان کوچ کرد تا به حلقه درونی و «خودی» اسامه بن لادن بپیوندد. به گفته آن ها «سلیمان ابوغیث» از اردوگاه های تروریستی دیدن کرد تا ستیزه جویان را بسیج کند.

دادستانی فدرال آمریکا همچنین می گوید: ساعاتی پس از حملات مرگبار تروریستی یازدهم سپتامبر، او در ویدیویی در کنار اسامه بن لادن رهبر شبکه تروریستی القاعده دیده شد که این حملات را جشن گرفته بودند و مسلمانان را در گوشه و کنار جهان تشویق می کردند که دست به اسلحه ببرند تا با «انصار الشیطان» یا «یاران شیطان» بجنگند.

«نیکلاس لیوئن» دادستان پرونده سلیمان ابوغیث گفت که این روحانی کویتی در راه استخدام افراد جدید یا «خون تازه» برای القاعده، ویدیوهای بیشتری منتشر و تهدید به حملاتی کرد که خود آن ها را «طوفان هواپیماها» بر ضد آمریکا و بریتانیا می خواند.

ابوغیث که با فاطمه، بزرگترین دختر اسامه بن لادن، ازدواج کرده، به دسیسه و توطئه چینی برای کشتن شهروندان آمریکا و تامین ابزار یاری به القاعده و حمایت از آن متهم است. اگر دادگاه او را گناهکار تشخیص بدهد به زندان ابد محکوم خواهد شد.
ابو غیث که بیشتر سال های دهه گذشته میلادی را در ایران بسر برده، سال گذشته در اردن به آمریکا تحویل داده شد.

دادستانی فدرال آمریکا تصمیم دارد اعترافاتی که سلیمان ابوغیث گفته می شود در پرواز از اردن به آمریکا کرده است، با ژوری (هیات منصفه) در میان بگذارد. اما «انتونی کوئن»، وکیل مدافع سلیمان ابوغیث در بیانیه ای می گوید که اعترافات موکلش پس از اِعمال «انواع شگردهای محرومیت و رفتار تند و در حد شکنجه» انجام گرفته است.

این وکیل مدافع افزوده است که پرونده موکلش را صرفاً بر پایه وابستگی ها و کلمات و همنشینی ها تشکیل داده اند.

سلیمان ابو غیث که سال گذشته در دادگاه تفهیم اتهاماتش خود را بیگناه خواند، به دست داشتن در حملات تروریستی یازده سپتامبر و پیشاپیش آگاهی داشتن از آن متهم نیست. وکلای او می گویند که برای اثبات بیگناهی موکلشان احتمالاً خواهان شهادت دادن خالد شیخ محمد خواهند شد. خالد شیخ محمد کسی است که هم اکنون در زندان «گوانتانامو»ی آمریکا در کوبا پشت میله هاست و خود را به عنوان طراح حملات تروریستی یازده سپتامبر به واشینگتن و نیویورک معرفی کرده است.

ژوری یا هیات منصفه این دادگاه که متشکل از نه زن و سه مرد است، شهادت دادن دو شاهد را نیز که دست همکاری به دادستانی داده اند، در رسیدگی به پرونده ابوغیث خواهند شنید.

شاهد نخست «ساجد بدعت» شهروند بریتانیاست که در ویدیویی درباره مشارکتش در توطئه تروریستی «ریچارد رید» معروف به بمبگذاری در کفش، توضیح خواهد داد. توطئه «ریچارد رید» در حالی نافرجام ماند که سلیمان ابوغیث جندین هفته پیش از آن در ویدیویی گفته بود: «ما قویاً به مسلمانان در آمریکا و بریتانیا توصیه می کنیم که سوار هواپیما نشوند.»

شاهد دوم نیز درباره شنیدن دعوت سلیمان ابوغیث از مسلمانان برای جهاد در افغانستان گواهی خواهد داد.
XS
SM
MD
LG