لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

پاکستان: جهان در شکست اطلاعاتی در مورد بن لادن سهیم است


یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان در پاریس - ۳ مه ۲۰۱۱
یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان در پاریس - ۳ مه ۲۰۱۱

نخست وزیر پاکستان می گوید آژانس های اطلاعاتی در سراسر جهان در ملامت ناتوانی از دستگیری اوسامه بن لادن با کشور او سهیم هستند، در همین حال پاکستان زیر فشار قرار دارد که توضیح دهد چگونه رهبر القاعده در شهری با یک حضور نظامی بزرگ زندگی می کرد.

یوسف رضا گیلانی روز چهارشنبه در پاریس گفت اگر پاکستان مرتکب خطاهای اطلاعاتی شد، بنابراین چنین خطاهایی در سراسر جهان صورت گرفته است.

نیروهای آمریکا بامداد دوشنبه بن لادن را در جریان حمله ای در شهر ابت آباد پاکستان کشتتد. مقام های آمریکایی از پاکستان خواسته اند پاسخ دهد که چگونه وی سال ها در یک مجتمع یک میلیون دلاری بدون آگاهی مقامات پاکستان یا سطحی از کمک توانست زندگی کند.

در افغانستان، یک سخنگوی وزارت دفاع گفت سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان باید خبر می داشت که بن لادن در آنجا زندگی می کند زیرا خانه او به تاسیسات نظامی بسیار نزدیک بود.

پلیس و سربازان پاکستان نواحی اطراف مجتمع را بسته اند.

پاکستان حفاظت از بن لادن را تکذیب کرده است. دولت پاکستان روز سه شنبه از حمله آمریکا به شدت انتقاد کرد و هشدار داد کشورها نباید فکر کنند که آزادانه می توانند به پاکستان رفت و آمد کنند.

برخی از قانون گذاران آمریکا روز سه شنبه پیشنهاد کردند آمریکا در میلیاردها دلار کمک اقتصادی و نظامی سالیانه به پاکستان بازنگری کند. دیگران، از جمله جان بینر رییس مجلس نمایندگان، که ماه پیش در راس هیاتی از کنگره آمریکا به پاکستان و افغفانستان رفت، گفت زمان آن است که بر همکاری نزدیکتر با پاکستان تاکید گذاشته شود.

کاخ سفید نیز روز سه شنبه بیانیه ای درباره جزییات عملیات نیروهای ویژه آمریکا منتشر کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفت بن لادن مسلح نبود، اما در برابر تکاوران نیروی دریایی مقاومت کرد.

XS
SM
MD
LG