لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

شهردار نیویورک در زمان قطع برق هزاران کیلومتر دور بود؛ انتقادها از شهرداری که سودای ریاست جمهوری دارد


روزنامه نیویورک پست در سرمقاله روز گذشته (یکشنبه ۱۴ ژوئیه) شهردار نیویورک را نالایق توصیف کرد و از فرماندار خواست با استفاده از اختیارات خود، او را برکنار کند.

شهردار نیویورک، شنبه‌شب هنگامی که بخشی از مرکز و بخش توریستی شهر، به علت قطع برق در خاموشی فرو رفت، هزاران کیلومتر دور از محل کار خود، در ایالت اوهایو، به مبارزه انتخاباتی سرگرم بود.

نیویورک پست «بیل دو بلازیو» شهردار شهر را سیاستمداری خودخواه توصیف کرد که پروای مردم و مدیریت شهر را ندارد و کاری برای بهبود زندگی ساکنان این پرجمعیت‌ترین شهر آمریکا انجام نداده. این روزنامه نوشت: «به نفع نیویورک است که اندرو کومو، فرماندار نیویورک، این شهردار را برکنار کند.»

بیل دی بلازیو شهردار دموکرات و ۵۸ ساله نیویورک، یکی از دهها نامزد این حزب است که امیدوارند در نهایت مقابل دونالد ترامپ در انتخابات سال آینده رقابت کنند.

هیئت تحریریه نیویورک پست یادآور شد که مشکلات پیش‌بینی نشده نامزدهای صالح‌تر شهرداری نیویورک در سال ۲۰۱۳، و کمک مالی تنها یک گروه فعالان سیاسی، که از حرکت اسب‌های درشکه وسط پارک شهر ناراحت بودند، باعث شد که بیل دو بلازیو به مقام شهرداری نیویورک انتخاب شود و اختیار خرج کردن مالیات‌های شهروندان برای پروژه‌های محبوب خود را بدست آورد. خوشبختانه، رونق کسب و کار سهامداران «وال استریت» به خاطر رشد خیره‌کننده اقتصاد آمریکا در سه سال اخیر، سبب شد که خزانه نیویورک کمبود نداشته باشد که به تصمیم‌های سخت در باره بودجه شهر نیاز آید.

نیویورک پست یادآور شد که بیل دو بلازیو، «شهردار چپگرای نیویورک»، هرگز سر وقت، به هیچ جلسه یا ملاقات یا مصاحبه‌ای نمی‌رسد. صبح‌ها تا ساعت ۱۰ از بستر بر نمی‌خیزد و بعد مسیری طولانی از اقامتگاه شهردار تا محله سابق خود در بروکلین را طی می‌کند که اندکی ورزش کند. تازه بعد از آن هم شاید به محل کار خود در شورای شهر نرود، چون جلسات کارزار انتخابات ریاست جمهوری در اقامتگاه ویژه شهردار، برای او از اهمیت بیشتری برخوردار است.

روزنامه نیویورک پست، در کنار «وال استریت جورنال»، «نیویورک تایمز»، و «یو اس ای تودی»، در شمار پرتیراژترین روزنامه‌های آمریکا است.

شهردار نیویورک در پاسخ به تلویزیون MSNBC گفت که هرچند او برای کارزار انتخاباتی دور بود اما در ارتباط مستقیم با کارکنان و همکارانش بوده تا مشکل سریع تر حل شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG