لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

يک مخترع مجاری دوچرخه تسمه ای اختراع کرد


يک مخترع مجاری دوچرخه تسمه ای اختراع کرد
يک مخترع مجاری دوچرخه تسمه ای اختراع کرد

کولهِب، مخترع مجاری، تسمه ای را اختراع کرده است که ميتوان از آن بجای زنجير در ساختن دوچرخه ها، استفاده کرد. اين تسمه برخلاف زنجيرهای متداول نيازی به روغن کاری ندارد.

قرار است سری اول اين دوچرخه های جديد در ماه فوريه سال جاری در مجارستان به بازار عرضه شود.

دوچرخه ای با تسمه اما بدون زنجير. اين يک دوچرخه تسمه ای است که توسط يک مَجاری اختراع شده است. اين وسيله شايد در نظر اول بسيار شبيه دوچرخه های عادی باشد اما با نگاهی دقيق تر ميتوان ديد که به جای زنجيری که به رکاب های آن متصل باشد از نوعی تسمه استفاده شده است.

اين فکر زمانی به ذهن اين مخترع رسيد که سرگرم تعمير يک ماشين چمن زنی بود. کولهِب می گويد: «وقتی تسمه پروانه ماشين چمن زنی را تکان دادم متوجه اتصال عالی آن با موتور ماشين شدم. از اين فکر برای ساختن دوچرخه جديدم استفاده کردم.»

کولهِب اين فکر را با همکار خود «ميهالی لانتوس» در ميان گذاشت و پس از آزمايش های گوناگون راهکار حرکت چرخهای دوچرخه توسط يک تسمه ويژه را توسعه داد. حرکت چرخ عقب دوچرخه مانند حرکت نرم و آهسته يويو است.

اين تسمه فلزی نيست و نيازی به روغن کاری ندارد. گفته ميشود به علت توازن بسيار مطلوب ميان چرخها و مکانيزم حرکت تسمه سواری با اين دوچرخه ها بسيار نرم تر از دوچرخه های معمولی است. توليد و سوار کردن اين دوچرخه ها در کارخانه «اِشوين سِپل» در بوداپست، صورت می گيرد. گفتنی است اين کارخانه توليد دوچرخه را در سال ۱۹۲۸ ميلادی آغاز کرد.

اين کارخانه سالانه حدود ۶۰ هزار دستگاه دوچرخه توليد و به بازار عرضه می کند. هنوز تقاضای زيادی برای دوچرخه های تسمه ای در مجارستان وجود ندارد و به همين علت کارخانه «اِشوين سِپل» تنها بخشی از نيرو و امکانات خود را به توليد اين دوچرخه جديد اختصاص داده است. با افزايش احتمالی تقاضا در آينده سطح توليد اين دوچرخه ها هم افزايش خواهد يافت.

پيتر کليمون، صاحب و مدير کارخانه، می گويد: «ما در گذشته پيشنهاد های زيادی در مورد از دور خارج کردن دوچرخه های زنجيری دريافت کرديم. هميشه امکان بهينه سازی سيستم وجود دارد و نبايد به ادامه روند فعلی، قانع باشيم.»

قيمت کنونی هر يک از اين دوچرخه ها ۲۵۰۰ يورو معادل ۳۳۵۰ دلار است. اما اين کارخانه اميدوار است با سرمايه گذاری های گروه او تی پی- يعنی بزرگترين بانک تجاری مجارستان بتواند در آينده اين دوچرخه ها را با قيمتی نازلتر به بازار عرضه کند.

برخی از دوچرخه سواران می گويند هنوز وقت از دور خارج کردن دوچرخه های زنجيری فرا نرسيده است. رابرت جاری، شرکت کننده ای در مسابقات دوچرخه سواری، می گويد: «من در مسابقات دوچرخه سواری شرکت ميکنم. برايم استفاده از دوچرخه های تسمه ای در مسابقات غيرقابل تصور است. شايد خيلی ها دوست داشته باشند از اين دوچرخه ها برای آمد و شد به محل کارشان در شهرها استفاده کنند. اما دوست دارم يکی از اينها را بخرم و آخر هفته ها با آن در شهر رکاب بزنم.»

با افزايش مجدد بهای نفت در بازارهای جهانی و تراکم ترافيک در بيشتر شهرها شايد دوچرخه تسمه ای درمجارستان بتواند در عرصه حمل و نقل مقبوليت قابل ملاحظه ای، کسب کند.

XS
SM
MD
LG