لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

کتاب بزرگ سرخ، برگردان تازه و مدرنی از اشعار مولانا در آمریکا


کتاب بزرگ سرخ، برگردان تازه و مدرنی از اشعار مولانا در آمریکا
کتاب بزرگ سرخ، برگردان تازه و مدرنی از اشعار مولانا در آمریکا

کتاب بزرگ سرخ مولانا - برگردان تازه ای از مثنوی مولوی به انگلیسی - اثری تازه از کلمن بارکس

مولانا جلال الدین بلخی چهره ای سرشناس در جهان شعر آمریکا، و آثارش در شمار پرفروش ترین کتابهای شعری در این کشور است. پیشینه شناخت مخاطبان دانشور آمریکایی با اشعار عارفانه مولانا به ترجمه های نیکلسون باز می گردد. پس از آن ریچارد فرای و دیگران نیز در این زمینه به تلاشی جدی برای برگردان تازه تری برای مخاطبان آمریکایی همت گماردند. با این همه اما، آشنایی مخاطبان عام و جوان سرزمین پهناور آمریکا با اشعار عارفانه مولانا به زمانی باز می گردد که مدونا خواننده معروف موسیقی پاپ در همکاری با دکتر دیپاک چوبرا آلبوم «هدیه عشق» را انتشار داد که برگزیده ای از اشعار مولانا را به میان مخاطبان عام و جوان آمریکایی برد. اشعار تپنده، عاشقانه و پرنشاط مولانا چنان بود که خواننده عام آمریکایی تصویری رویایی و قابل هضم برای خود از مولانا ارائه داد. برای این خواننده سخت دشوار بوده که باور کند «رومی» آفریننده این اشعار زنده و مدرن شاعری پارسی زبان و کلاسیک از سده سیزدهم میلادی باشد. از این روست که براساس یک نظرسنجی سراسری جوانان آمریکایی و مخاطبان عام در آمریکا در پاسخ به پرسش «رومی» کیست گفته اند: «رومی»مردی آمریکایی با سنی سی تا چهل ساله و ساکن یکی از ایالتهای آمریکاست. این باور به گفته پژوهشگران نشانگر تازگی روح شعری و پیام امروزین شعرهای مولاناست که در قالبی عارفانه برخاسته از ژرفای روان آدمی ست. بپذیریم که این واقعیت آمریکایی واقعیتی ملموس و پذیرفتنی از مولانایی ست که دیگران می شناسند. بر همین اساس در ماه اکتبر و با انتشار «کتاب بزرگ سرخ» موید واقعی بودن این دیدگاه است. اشعار مولانا زنده و امروزی ست. پس «کتاب بزرگ سرخ» برگردان تازه و زنده ای از آثار مولای بلخ توسط کلمن بارکس از مولوی شناسان و مترجمان مطرح آمریکایی مولانا به بازار می آید و در نخستین روزهای انتشارش با استقبال بزرگی از خوانندگان روبرو می شود. کلمن بارکس زاده ایالت تنسی و دانش آموخته دانشگاه کالرولینای شمالی و دانشگاه برکلی کالیفرنیاست. او چندین دهه است که به تدریس ادبیات در دانشگاه جورجیا مشغول است.

بنا به پژوهش تازه ای که رادیو سراسری آمریکا «NPR» آن را بازتاب داده سالیانه صدهزار نسخه از ترجمه اشعار مولانا در آمریکا به فروش می رسد.

نشریه «بوک لیست» در معرفی کتاب بزرگ سرخ می نویسد: «ما بی هیچ تردیدی امتیازی ویژه به کلمن بارکس می دهیم چرا که کاری کرده تا برگردانی مدرن، زنده و دریافتنی از آثار شعری رومی بهترین و شناخته شده ترین شاعر عرفانی جهان، را در دسترس خوانندگان آمریکایی قرار دهد.»

رابرت بلای که برنده جایزه چندین جایزه معتبر شعر آمریکاست، در باره این کتاب نوشته است: «کلمن بارکس رومی را شناور بر دریاچه جورجیا یافت و او را به زندگی بازگرداند. چه نعمت بزرگی! کلمن بارکس براساس شعر مولانا همه شب را بیدار ماند تا خوانندگان مشعوف شوند.»

XS
SM
MD
LG