لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

ساعت تاریخی لندن بعد از ۱۵۸ سال برای چهارسال خاموش می‌شود


روز دوشنبه برای آخرین بار ساعت «بیگ بن» زنگ زد.
روز دوشنبه برای آخرین بار ساعت «بیگ بن» زنگ زد.

ساعت پرآوازه «بیگ بن» در بالای کاخ وستمینستر، ساختمان پارلمان بریتانیا در لندن- تا سال۲۰۲۱ خاموش می شود.

برجی که ساعت «بیگ بن» روی آن قرار دارد و خود ساعت، از ۳۰ سال پیش تعمیر نشده و اکنون دولت با اختصاص بودجه ۳۷ میلیون دلاری در نظر دارد ساختمان و نیز ساعت دیواری را تعمیر کند.

این تصمیم برای تعمیر، با واکنش مردم روبرو شده چون ۱۵۸ سال عمر است که مردم لندن به صدای ضربه های «بیگ بن: عادت کرده اند و پیشاپیش احساس دلتنگی می کنند که تامدتها از شنیدن ضرباهنگ های آن محروم خواهند ماند.

بیگ بن ۱۳۷۰۰ کیلوگرم یعنی دو برابر وزن یک فیل آفریقائی وزن دارد. رسانه های بریتانیا از هم اکنون درباره خاموشی بلند مدت بیگ بن، داد سخن داده اند و دیلی میل روزنامه پرتیراژ لندن می نویسد بمبهای هیتلر در جنگ جهانی دوم هم نتوانست «بیگ بن» را وادار به سکوت کند.

دیلی تلگراف می نویسد خاموش شدن صدای «بیگ بن» به توقف تپش های قلب دموکراسی مان می ماند.

خاموشی بلند مت «بیگ بن» حتی صدای ترزا می نخست وزیر را هم درآورده و می گوید درست نیست که ساعت به مدت ۴ سال خاموش بماند و اکنون مجلس عوام در صدد بررسی است که در صورت امکان، طول مدت تعمیر را کوتاه تر سازند.

با همه اهمیتی که مسائل اصلی از جمله اقتصاد و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دارد، «بیگ بن» که جزو میراث جهانی ثبت یونسکو شده، برای بریتانیائی ها عموما و لندنی ها خصوصا، یک جنبه نمادین بسیار پر ارزش دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG