لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

تاکید آمریکا به ایجاد ثبات در افغانستان پس از ۲۰۱۴


تاکید آمریکا به ایجاد ثبات در افغانستان پس از ۲۰۱۴
تاکید آمریکا به ایجاد ثبات در افغانستان پس از ۲۰۱۴

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا تصریح کرده در صورت تمایل مردم افغانستان ،ایالات متحده آماده است تا پس از ۲۰۱۴سال نیز در این کشور بماند.

بایدن روز سه شنبه در کابل در پی دیدار با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان همچنین گفت« برنامه های آموزشی و دیگر کمک های آمریکا پس از ۲۰۱۴ ادامه می یابد و هردو کشور هدفی مشترک دارند که من آن را یک افغانستان باثبات و حاکم برخود توصیف می کنم.» بر اساس توافق سال پیش قرار است آمریکا در سال جاری خروج جمعی از سربازانش را آغاز کند و تا پایان سال ۲۰۱۴ مسئولیت های امنیتی را به نیروهای افغان واگذار کند.

بایدن گفت: «برنامه های انتقال کنترل امنیت به نیروهای افغان به خوبی پیش می رود و هر دو طرف با چگونگی انجام آن موافق هستند.»

بایدن در یک ماموریت حقیقت یابی، که از پیش اعلام نشده بود، برای ارزیابی پیشرفت آمریکا به افغانستان رفته است. وی اضافه کرد «آمریکا قصد ندارد افغانستان را اداره کند و نمی خواهد درگیر ملت سازی شود زیرا مردم افغانستان قادر هستند از عهده این مسئولیت برآیند.»

بایدن که همراه با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان با خبرنگاران سخن می گفت، تاکید کرد ایالات متحده شورش طالبان تا حد زیادی متوقف کرده ، اما وضعیت شکننده است و امکان تغییر هم وجود دارد.

دیدار بایدن از کابل در پی سفر پرزیدنت اوباما در ماه دسامبر صورت می گیرد. رییس جمهوری امریکا از سربازان آمریکایی دیدن کرد، اما وضعیت نامساعد جوی مانع از پرواز هلیکوپتر حامل وی از پایگاه بگرام به کابل و دیدار با پرزیدنت کرزی شد. بایدن روز دوشنبه دقایقی پس از ورود به کابل، با ژنرال دیوید پترایوس فرمانده سربازان بین المللی در افغانستان و کارل آیکنبری سفیر آمریکا دیدن کرد.

یک مقام کاخ سفید در این باره گفته است سفر بایدن در زمانی مهم و در حالی که نقش نیروهای آمریکا در افغانستان تغییر می کند، انجام می شود.

XS
SM
MD
LG