لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

جو بایدن در انتخابات مقدماتی ایالت ویسکانسین پیروز شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، در انتخابات درون حزبی هفته گذشته دموکرات ها در ایالت ویسکانسین پیروز شد.

نتایج نهایی این انتخابات که دوشنبه منتشر شد نشان می دهد بایدن حدود دو برابر سناتور برنی سندرز رای کسب کرده است. سندرز آخرین رقیب بایدن در رقابت پر شمار دموکرات‌ها بود.

سندرز یک روز پس از برگزاری انتخابات در ویسکانسین از رقابت ها کنار رفته و عملا بایدن را بی رقیب گذاشته بود. سندرز روز دوشنبه از این هم فراتر رفت و برای نمایش یکپارچگی حزبی با هدف شکست پرزیدنت ترامپ رسما از بایدن حمایت کرد.

ویسکانسین مانند آن چه در انتخابات ۲۰۱۶ رخ داد نقشی تعیین کننده در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ خواهد داشت. پرزیدنت ترامپ چهار سال پیش با فاصله ای اندک در آن ایالت بر هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات، پیروز شد. پیروزی پرزیدنت ترامپ نخستین مورد موفقیت یک نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری در آن ایالت از سال ۱۹۸۴ بود.

انتخابات درون حزبی هفته پیش در ویسکانسین با جنجال هایی همراه بود. تونی ایورز، فرماندار دموکرات ویسکانسین، تلاش کرد به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری انتخابات را به تعویق بیاندازد؛ اما تصمیم او از سوی دیوان عالی ایالتی که اکثریت آن محافظه کار هستند باطل اعلام شد.

بسیاری از داوطلبان برگزاری انتخابات حاضر به حضور در حوزه های اخذ رای نشدند. در میلواکی، بزرگترین شهر ایالت ویسکانسین، تنها ۵ حوزه از ۱۸۰ حوزه اخذ رای باز بود. بعضی رای دهندگان دو ساعت و نیم در صف رای ایستادند. کارکنان بهداشت عمومی به رای دهندگان که به فاصله ۲ متر از یکدیگر می ایستادند ماسک های محافظ می‌دادند.

مجلس ایالتی ویسکانسین که اکثریت آن جمهوریخواه است مدافع برگزاری انتخابات بود؛ زیرا بسیاری از موقعیت های ایالتی و محلی بدون مسئول مانده بود و اگر انتخابات آن طور که فرماندار خواسته بود تا ماه ژوئن به تعویق می افتاد، این وضعیت ادامه پیدا می کرد.

قضات دیوان عالی ایالتی گفتند اگر برگه های رای در روز انتخابات در دسترس باشد و تا دوشنبه برای شمارش دریافت شده باشد رای دهندگان می توانند رای خود را از طریق پست بفرستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG