لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۵

بایدن در انتخابات درون‌حزبی اوهایو که به دلیل کرونا به تعویق افتاده بود، پیروز شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن روز سه شنبه پیروز انتخابات درون حزبی ایالت اوهایو اعلام شد. این انتخابات بیش از آن که بر سر انتخاب گزینه حزب دموکرات در انتخابات نوامبر باشد درباره چگونگی برگزاری انتخابات در دوره ویروس کرونا است.

این انتخابات درون حزبی نخستین آزمون عمده ایالتی بود که در میانه یک بیماری همه‌گیر از طریق پست انجام شد.

برخلاف انتخابات در ایالت ویسکانسین، که مسئولان حوزه های رای‌گیری در آن مجبور به اجرای مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی بودند، انتخابات اوهایو از طریق پست انجام شد.

کن بلکول، رئیس جمهوریخواه مرکز دو حزبی «بنیاد بین المللی سیستم های انتخاباتی»، درباره ارسال آرا از طریق پست گفت: «با توجه به تهدید ناشی از این ویروس این تصمیمی است که بهترین استفاده را از آن خواهیم برد.»

مقام های ایالتی می گویند نرخ مشارکت به شکل شگفت آوری رضایتبخش بوده است.

پیشتر قرار بود این انتخابات درون حزبی در تاریخ ۱۷ مارس برگزار شود، اما این امر ساعاتی پیش از گشایش حوزه های اخذ رای به تعویق افتاد. مایک دواین، فرماندار جمهوریخواه اوهایو، با اشاره به یک امر اضطراری سلامت عمومی توصیه کرد انتخابات حضوری تا ۲ ژوئن به تعویق بیافتد. اما مقام های مسئول در میان چالش های حقوقی و با توجه به دستور به ماندن مردم در خانه تصمیم گرفتند انتخابات را این هفته به صورت پستی برگزار کنند.

با توجه به کناره گیری سناتور برنی سندرز از رقابت های درون حزبی، جو بایدن عملا نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. با این وجود نحوه برگزاری انتخابات پستی در اوهایو زیر ذره بین بسیاری از افراد در سراسر ایالات متحده بود. اوهایو از ایالت‌های سرنوشت‌ساز در انتخابات نوامبر است. پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ با هشت درصد اختلاف در اوهایو پیروز شد. باراک اوباما و جو بایدن دو دوره در آن ایالت پیروز شدند.

پرزیدنت ترامپ با برگزاری انتخابات به صورت پستی قویا مخالف است.

در حال حاضر پنج ایالت کلرادو، هاوایی، اورگان، واشنگتن، و یوتا انتخابات خود را کاملا پستی برگزار می کنند.

کن بلکول می‌گوید انتخابات سه شنبه را به عنوان مبنایی جدید برای نحوه برگزاری انتخابات به شمار نمی‌آورد: «شما رای‌تان را درون یک پاکت می‌گذارید و آن را پست می‌کنید، شواهد فراوانی وجود دارد که تعدادی از برگه‌های رای گم می‌شوند و چون نظارت دوحزبی در سطح محلی وجود ندارد، درصدی از مشروعیت تضمین شده را از دست می دهید.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG