لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

هوش مصنوعی زیر ذره‌بین کاخ سفید؛ بایدن فرمان اجرایی صادر کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه فرمان اجرایی‌ای را امضا کرد که تولیدکنندگان فناوری هوش مصنوعی را موظف می‌کند قبل از عرضه محصولات خود، آزمایش‌های ایمنی و تاثیر آن بر امنیت ملی، اقتصاد، سلامت عمومی و ایمنی مردم را در اختیار دولت قرار دهند.

این فرمان اجرایی در عین حال، تمامی نهادهای دولت فدرال را موظف می‌کند که برای آزمایش این فناوری و ریسک احتمالی شیمیایی، رادیواکتیو، هسته‌ای و سایبری آنها مقررات دقیقی تدوین کنند.

این تصمیم از سوی اتحادیه‌های تجاری و شرکت‌های دخیل در توسعه هوش مصنوعی با واکنش‌های گوناگونی روبرو شده است.

مدیر یک شرکت مالی که در فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کلانی دارد، ضمن استقبال از این تصمیم هشدار داد که بسیاری از شرکت‌های مخترع در عرصه هوش مصنوعی از بیم درز کردن اطلاعات مربوط به اختراعاتشان به شرکت‌های رقیب، با دولت به‌طور کامل همکاری نخواهند کرد.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: «به عنوان بخشی از این فرمان اجرایی، وزارت بازرگانی راهنما‌هایی در مورد راستی‌آزمایی و ثبت محصولاتی که با هوش مصنوعی تولید‌شده و یا کار می‌کنند، منتشر خواهد کرد تا نظرات دولت در این زمینه به‌طور کامل روشن شود.»

گروه هفت نیز در بیانیه‌‌ خود گفت که هفت کشور پیشرفته و صنعتی عضو این گروه، روز دوشنبه در مورد مقررات ناظر بر کاربرد هوش مصنوعی توافق می‌کنند.

مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که فناوری هوش مصنوعی می‌تواند خطر انتشار مضامین جانبدارانه و نقض حقوق مدنی در اين کشور را افزایش دهد.

کاخ سفید در بخش دیگری از بیانیه خود نوشته است: «یکی از اهداف مهم فرمان اجرایی رئیس جمهوری، تدوین مقررات اجرایی برای پیشگیری از به کار بردن فناوری هوش مصنوعی برای تشدید تبعیض در زمینه‌هایی مثل اجاره و خرید و فروش مسکن، خدمات اجتماعی دولت فدرال و همچنین تخصیص قراردادهای دولتی است.»

XS
SM
MD
LG