لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

بایدن و سندرز در انتخابات مقدماتی «سه‌شنبه بزرگ» دست و پنجه نرم خواهند کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، برنده قاطع انتخابات مقدماتی دموکرات ها در ایالت کارولینای جنوبی، روز سه شنبه هنگامی که ۱۴ ایالت در سراسر کشور انتخابات برگزار می کنند، با چالش تازه ای از سوی سناتور برنی سندرز روبرو می شود.

بایدن در سه بار حضورش در انتخابات مقدماتی دموکرات ها برای ریاست جمهوری، تا پیش از روز شنبه، در هیچ ایالتی پیروز نشده بود. نظرسنجی های انجام شده (تا پیش کناره‌گیری سناتور ایمی کلوبشار) نشان می داد که در انتخابات «سه شنبه بزرگ» بایدن در هفت ایالت، سندرز در شش ایالت، و کلوبشار تنها در ایالت خودش مینه سوتا، از رقبایشان در پیش هستند. بنا بر نظرسنجی ها، سندرز در ایالت کالیفرنیا با بیشترین شمار نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب فاصله ای مطمئن از رقبا دارد.

بایدن یکشنبه در مصاحبه ای با «ای بی سی نیوز» اذعان کرد: «جبران فاصله در کالیفرنیا بسیار سخت خواهد بود.» اما او گفت معلوم نیست سندرز پس از رای گیری سه شنبه بزرگ در شمارش جمع نمایندگان از او پیشی گرفته باشد.

بایدن اعلام کرد می تواند در انتخابات نوامبر پرزیدنت دونالد ترامپ را شکست بدهد و به همراه این موج موجب تقویت موقعیت نمایندگان دموکرات شده و اکثریت را در سنا از دست جمهوریخواهان خارج کند.

یک سوم از نمایندگان مقید که در ماه ژوئیه به مجمع ملی حزب دموکرات در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین اعزام خواهند شد در انتخابات «سه شنبه بزرگ» بین برندگان تقسیم می شوند. در رقابت های سه شنبه شب برای اولین بار نام مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، بر روی برگه های رای دیده می شود.

سندرز به «ای بی سی» گفت ما بخت عالی داریم که سه شنبه در بعضی از بزرگترین ایالت ها پیروز شویم.

بعضی چهره های حزب دموکرات ابراز نگرانی کرده اند که سندرز با دیدگاه های چپگرایانه اش از جمله در مورد بیمه درمانی دولتی منجر به انتخاب مجدد دونالد ترامپ خواهد شد.

اما سندرز می گوید کارزار انتخاباتی او و نه بایدن رای دهندگان تازه ای را به صحنه انتخابات خواهد آورد.

پیش بینی های کنونی نشان می دهد که سندرز با بیشترین شمار نمایندگان مقید پا به مجمع ملی حزب دموکرات می گذارد، اما اکثریت لازم را برای کسب نامزدی حزب نخواهد داشت.

سناتور سندرز می گوید در این صورت دیگر نامزدهای انتخاباتی باید در پشت نامزد پیشتاز متحد شوند. اما بایدن معتقد است در این صورت مجمع ملی باید دور دوم رای گیری را برگزار کند که در آن نمایندگان ویژه (عمدتا مقام های حزب و مقام های منتخب) اجازه دارند رای بدهند. آن ها امیدوارند در چنین شرایطی مانع معرفی سندرز به عنوان نامزد حزب دموکرات شوند.

مایکل بلومبرگ که شرکت اطلاعات تجاری‌اش او را در میان ۱۲ ثروتمند برتر جهان قرار داده است، تاکنون ۴۰۰ میلیون دلار از سرمایه شخصی اش را صرف تبلیغات انتخاباتی کرده است. اما کماکان در نظرسنجی ها پس از سندرز و بایدن قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG