لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

جو بایدن با پیروزی در انتخابات مقدماتی سه‌شنبه، در آستانه کسب نامزدی حزب دموکرات قرار گرفت


جو بایدن در انتخابات مقدماتی که روز سه‌شنبه ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) در هفت ایالت آمریکا و نیز ناحيه کلمبیا برگزار شد، به پیروزی رسید و به کسب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری، نزدیک‌تر شد.

به گزارش «یواس‌اِی تودی»، انتخابات مقدماتی در ایالت‌های مریلند، ایندیانا، رُد آیلند، نیومکزیکو، مونتانا، داکوتای جنوبی، آیووا، و همچنین ناحیه کلمبیا (واشنگتن دی‌سی)، برگزار شد. به این ترتیب شمار آرای انتخاباتی جو بایدن به ۱۹۲۲ رای رسیده است. او برای رسیدن به حد نصاب ۱۹۹۱ نماینده هیات اعزامی به کنوانسیون حزب دموکرات، نیاز به حدود ۷۰ نماینده دیگر دارد.

صدای آمریکا پیشتر گزارش داد که قرار بود دوم ژوئن خط پایان انتخابات درون حزبی دموکرات ها برای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده باشد. در بیشتر سال های انتخاباتی نامزدهای احزاب برای انتخابات نوامبر تا این زمان قطعی شده اند.

همه‌گیری ویروس کرونا تقویم انتخاباتی را زیر و رو کرد.

ایالت ها از نیمه مارس اعلام کردند برگزاری انتخابات درون حزبی را به تعویق می اندازند تا مانع تجمع مردم در حوزه های اخذ رای شوند و زمان کافی برای گسترش امکانات به منظور انجام رای گیری پستی داشته باشند.

چند ایالت با هدف مهار گسترش ویروس کرونا برگزاری انتخابات درون حزبی را تا دوم ژوئن به تعویق انداخته بودند.

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا در حال حاضر با ۱۹۲۲ نماینده، از رقیب پیشین خود سناتور برنی سندرز با ۸۶۰ نماینده در پیش است.

سندرز در اوایل ماه آوریل از رقابت ها کناره گرفت و از بایدن حمایت کرد اما نام سندرز همچنان بر برگه های آرا دیده می شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG