لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

بایدن برای انتخاب یک زن سیاهپوست به عنوان «یار انتخاباتی» تحت فشار است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارزار انتخاباتی جو بایدن در رقابت درون حزبی دموکرات ها آغازی ناامیدکننده داشت تا این که رای‌دهندگان سیاهپوست در ایالت کارولینای جنوبی و سراسر جنوب ایالات متحده به آن جان تازه ای بخشیدند. اکنون که بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، گزینه نهایی حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ است رای‌دهندگان سیاهپوست و رهبران این گروه او را برای انتخاب یک زن سیاهپوست به عنوان یار انتخاباتی و نامزد معاونت ریاست‌جمهوری تحت فشار گذاشته‌اند.

بایدن هفته پیش کمیته ای برای انتخابات نامزدهای احتمالی معاونت خود تشکیل داد و گفت این روند احتمالا تا ماه ژوئیه به درازا خواهد کشید. بایدن پیشتر عهد کرده بود یک زن را به عنوان یار انتخاباتی معرفی کند.

اما رهبران سیاهپوستان و رای دهندگان سیاهپوست می گویند این کافی نیست و او باید یک زن سیاهپوست را انتخاب کند. استدلال آن‌ها این است که موفقیت بایدن و حزب دموکرات بستگی به حضور گسترده سیاهپوستان در انتخابات نوامبر دارد. آنها می خواهند وفاداری شان به بایدن پاسخی ملموس داشته باشد.

نیامبی کارتر، استاد علوم سیاسی دانشگاه هاوارد، معتقد است: «سیاهپوستان می خواهند سال ها حمایت‌شان از حزب دموکرات به رسمیت شناخته شود.»

جیم کلایبرن، نایب رئیس رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات متحده، که نقشی عمده در پیروزی بایدن در کارولینای جنوبی داشت می گوید که روشن است او یک زن سیاهپوست را برای معاونت جو بایدن ترجیح می دهد، اما تاکید دارد بایدن را در این جهت تحت فشار نمی‌گذارد.

بایدن به شکل غیرمعمولی درباره افرادی که به عنوان یار انتخاباتی در نظر دارد حرف می زند و از سناتور کامالا هریس، از ایالت کالیفرنیا، و استیسی ابرامز، نامزد پیشین حزب دموکرات برای فرمانداری ایالت جورجیا، نام برده است. ول دمینگز، نماینده کنگره از ایالت فلوریدا، و کایشا لنس باتمز، شهردار آتلانتا، از دیگر گزینه ها هستند.

به نظر می رسد بایدن چند زن سفیدپوست را هم برای این مهم در نظر دارد: سناتور الیزابت وارن، از ایالت ماساچوست، سناتور ایمی کلوبشار، از ایالت مینه سوتا، و گرچن ویتمر، فرماندار ایالت میشیگان.

زرلینا مکسول، تحلیلگر سیاسی و از مدیران رسانه ای کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در ۲۰۱۶، می گوید این فرصتی برای بایدن است تا قدرت سیاسی زنان سیاهپوست را به رسمیت بشناسد: «زنان سیاهپوست بنیان یک حزب دموکرات موفق در هر سطحی هستند.»

به گفته آدرین شروفشایر، مدیر اجرایی «کمیته اقدام سیاسی سیاهپوستان»، رای دهندگان کسی را می خواهند که بتوانند با او ارتباط برقرار کنند، اما در نهایت خواهان پیروزی هستند و برای همین نباید این فرد حتما یک زن سیاهپوست باشد.

سیمون سندرز یکی از بلندپایه ترین زنان سیاهپوست در ستاد انتخاباتی بایدن است و در جلب آرای سیاهپوستان در کارولینای جنوبی نقشی محوری داشت. اما بایدن مشاوران کهنه کاری هم دارد که به او پیچیدگی پیروزی در انتخابات را گوشزد می کنند.

با این وجود، کنت والدن، زن ۲۶ ساله سیاهپوست ساکن ایالت کارولینای شمالی، هشدار می دهد اگر معاون بایدن یک زن سیاهپوست نباشد شاهد تکرار ۲۰۱۶ خواهیم بود که همه نامزدها سفیدپوست بودند و چنین وضعی همه را تهییج نمی کند: «ما دیگر فقط بر اساس خط کشی های حزبی رای نمی دهیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG