لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

جو بایدن حملات رسانه‌ای علیه پرزیدنت ترامپ بر سر شیوع کرونا را آغاز کرده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - تا چند روز پیش خبر چندانی از جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، که خود را در محل زندگی اش در ایالت «دلِوِر» قرنطینه شخصی کرده است، نبود.

پیروزی های پیاپی بایدن بر رقیب انتخاباتی اش سناتور برنی سندرز در انتخابات درون حزبی دموکرات ها ناگهان تحت الشعاع گسترش ویروس کرونا در ایالات متحده قرار گرفت.

اما با افزایش انتقادات دموکرات ها از برخورد پرزیدنت دونالد ترامپ با این بیماری همه گیر، به نظر می رسد بایدن ۷۷ ساله فرصتی پیدا کرده است که بگوید او چه قدر متفاوت این وضعیت را مدیریت می کرد.

بایدن دوشنبه در یک سخنرانی از استودیوی خانگی‌اش، از واکنش کند پرزیدنت ترامپ به شیوع ویروس کرونا، بی اعتنایی‌اش به نظر کارشناسان پزشکی، و ناچیز شمردن تهدید ناشی از کرونا با وجود هشدار مقام های اطلاعاتی در ماه ژانویه انتقاد کرد.

اما با تمرکز ایالات متحده بر واکنش دولت پرزیدنت ترامپ به این بحران، کارزار رسانه ای بایدن برای جلب توجه عمومی با چالش هایی روبرو بوده است.

ستاد انتخاباتی بایدن اوائل ماه جاری میلادی طرحی با جزئیات درباره ویروس کرونا منتشر کرد که به حاشیه رفت.

محبوبیت عمومی پرزیدنت ترامپ با حضور رسانه ای روزانه او و کارگروه کاخ سفید برای تشریح تلاش ها در مبارزه با ویروس کرونا بالا رفته است.

بایدن برای پرهیز از این که انتقادهایش به برخوردهای جناحی در یک وضعیت اضطراری ملی تعبیر نشود در مصاحبه با «ای بی سی» تصریح کرد که پرزیدنت ترامپ مقصر شیوع ویروس کرونا نیست: «مساله دموکرات یا جمهوریخواه نیست. مساله این نیست که شما به کدام حزب تعلق دارید. مساله عبور از این وضعیت است.»

این یکی از سه مصاحبه بایدن در روز دوشنبه شامل گفتگو با «سی ان ان» و «ام اس ان بی سی» بود. هدف از حضور رسانه ای بایدن نمایش تفاوت نحوه رهبری او در مواجهه با بدترین فاجعه سلامت عمومی در تاریخ ایالات متحده بود.

بایدن در مصاحبه با «سی ان ان» ابراز تمایل رئیس جمهوری آمریکا به بازگشت کشور به کار در عید پاک را مورد انتقاد قرار داد.

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در واکنش به رویکرد روزهای اخیر بایدن در توییتی گفت: «جو بایدن با ویروس کرونا سیاسی‌کاری می‌کند. اما پیشینه او در برخورد با یک بیماری همه‌گیر نشان از بی کفایتی دارد.»

طی شیوع آنفلونزای خوکی در سال ۲۰۰۹ بایدن اظهارنظرهایی غیرعلمی را عنوان کرده بود که بعدتر دولت اوباما را به عذرخواهی در این باره واداشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG