لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۴

بایدن: در صورت اجرای اصلاحات در کنیا، آمریکا سرمایه گذاری در آن کشور را افزایش خواهد داد


جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، می گوید او به اجرای اصلاحات سیاسی به دست رهبران کنیا خوشبین است.

بایدن، که برای سفری ۳ روزه به کنیا رفته است، روز سه شنبه در پی دیداری با رییس جمهوری و نخست وزیر آن کشور در یک کنفرانس خبری گفت اگر کنیا قانون اساسی جدید را تصویب کند و به تقویت نهادهای دولتی و کارآیی دولت بپردازد، در را به روی کمک و سرمایه گذاری بیشتر آمریکا باز خواهد کرد.

دو رهبر در سال ۲۰۰۸، در پی خشونت های پس از انتخابات که حدود ۱۳۰۰ کشته بر جا گذاشت، برای تقسیم قدرت به توافق رسیدند.

به عنوان بخشی از این توافق، آنها و احزابشان پذیرفتند پیش نویس قانون اساسی جدیدی را که به موارد سوء استفاده و تنش های قومی خواهد پرداخت تهیه کنند. مردم کنیا قرار است روز ۴ ماه اوت به آن رای بدهند.

در مسائل امنیتی، بایدن گفت آمریکا از کوشش های کنیا برای تامین امنیت در مرز خود با سومالی، کشوری که در آن شورشیان مسلمان سعی دارند دولت را سرنگون کنند، پشتیبانی می کند.

پرزیدنت کیباکی گفت کنیا از آمریکا درخواست کرده است رهبری تلاشی هماهنگ را برای برقراری ثبات در سومالی بر عهده بگیرد.

بایدن روز جمعه به آفریقای جنوبی خواهد رفت و به عنوان نماینده آمریکا در آیین گشایش مسابقات جام جهانی فوتبال حضور خواهد یافت.

پیشتر در روز دوشنبه، بایدن با حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، ملاقات کرد و درباره مشکلاتی که در برابر ساکنان نوار غزه وجود دارد با او بحث کرد.

بایدن گفت آمریکا درباره راه های جدید پرداختن به «جنبه های انسانی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی» وضعیت غزه، نه فقط با مصر بلکه با دیگر شریکان خود رایزنی می کند.

XS
SM
MD
LG