لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

یک مقام ارشد دولت پرزیدنت بایدن: اگر دیپلماسی با ایران شکست بخورد آمریکا راه‌های دیگری را دنبال خواهد کرد


پیش از دیدار مشاور امنیت ملی اسرائیل با همتای آمریکایی در کاخ سفید، یک مقام ارشد دولت پرزیدنت بایدن در مورد این دیدار به خبرنگاران گفت، واشنگتن بنا دارد به میهمان خود اطمینان دهد که به رغم این که همچنان متعهد به مسیر دیپلماتیک برای دستیابی به توافق با تهران است، اما در صورت جواب ندادن آن مسیر، آماده است راه‌های دیگری را برای حصول اطمینان از این که تهران به تسلیحات هسته‌ای دست نمی‌یابد، برگزیند.

یک مقام ارشد دولت پرزیدنت بایدن در مورد دیدار ایال هولاتا، مشاور امنیت دولت نفتالی بنت، با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با محوریت بررسی برنامه اتمی ایران، و اقدامات برهم زننده تهران در منطقه خاورمیانه به خبرنگاران گفت: «ما متعهد به ادامه مسیر دیپلماتیک هستیم و فکر می‌کنیم این بهترین راه برای اعمال محدودیت و خنثی کردن پیشرفت‌هایی است که ایران در سال‌های اخیرا در برنامه اتمی‌اش به دست آورده است، اما بدیهی است اگر این راه ما را به هدفمان نرساند راه‌های دیگری برای پیگیری وجود دارد.»

او در ادامه افزود: «ما کاملا متعهد هستیم که اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند و پرزیدنت بایدن در دیدار نخست وزیر نفتالی بنت روشن کرد که اگر دیپلماسی شکست بخورد، ما آماده هستیم که به گزینه‌های دیگر روی آوریم. »

پرزیدنت بایدن روز پنجم شهریور ماه میزبان آقای بنت در اولین دیدار دوجانبه حضوری بود، جمهوری اسلامی ایران یکی از محورهای آن دیدار بود.

به گفته این مقام ارشد، طی دیدار مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل، با هدف دستیابی به یک ارزیابی پایه‌ای از میزان پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، اطلاعات و داده‌های به دست آمده به اشتراک گذاشته می‌شود.

این مقام ارشد کاخ سفید ادامه داد که اقدامات بی‌ثبات‌‌کننده منطقه‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک، حمایت از گروه‌های تروریستی، مقابله با شبکه پهپادی ایران نیز جزو مسائل مورد بررسی خواهد بود.

دیدار آقایان سالیوان و هولاتا در قالب مشورت‌های راهبردی اسرائیل-آمریکا است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG