لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

سفر معاون رییس جمهوری آمریکا به عراق ، گشایش روابط تازه با عراق


سفر معاون رییس جمهوری آمریکا به عراق ، گشایش روابط تازه با عراق
سفر معاون رییس جمهوری آمریکا به عراق ، گشایش روابط تازه با عراق

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا سه شنبه پیشاپیش دیدار از ترکیه و یونان ، بدون اعلام قبلی به عراق سفر کرد .

دیدار معاون رییس جمهوری آمریکا از عراق به معنی گشایش روابط تازه ای با عراق ، تنها چند هفته پیش از خروج آخرین سربازان آمریکایی از آن کشور است.

دستور کارسفر معاون رییس جمهوری آمریکا به عراق شامل زمینه های تازه ای از همکاری تجاری و دیپلماتیک و همچنین نگرانی های سنتی امنیتی است.

دراین دستور کار همچنین دیدار با مقامات عراقی و کمیته عالی همکاری آمریکا - عراق است که بمنظور هدایت روابط تشکیل شده و آقای بایدن و المالکی نخست وزیر عراق مشترکا جلسه چهارشنبه کمیته را رهبری میکنند.

جو بایدن در شانزدهمین دیدارش از عراق به نیابت ازجانب رییس جمهوری آمریکا در مراسم بزرگداشت خدمات و فداکاری نیروهای مسلح این کشور در عراق و تهنیت به نیروهای عراقی که اکنون مسؤلیت امنیت کشورشان را بعهده میگیرند شرکت میکند.

اقای بایدن در بغداد پیش از دیدار با سفیر آمریکا و ژنرال "آستین" فرمانده نیروها در عراق در گفتگو با خبرنگاران از دیدارش از عراق ابراز رضایت کرد.

جوبایدن در عراق با چند مساله ظریف سیاسی نیز روبروست از جمله امضای قرارداد اکتشاف نفت شرکت نفت "اکسون" در شمال عراق با مقامات کرد که موجب خشم دولت مرکزی عراق شده است. ولی دولت آمریکا با وجود نارضایتی از این موضوع در مذاکرات دخالت نکرد.

تجدید نگرانیها از تلاش احتمالی جمهوری اسلامی برای بی ثبات سازی عراق پس از خروج نیروهای آمریکا نیز از مسایل مورد گفتگو است .

دیدگاه رهبران عراق نسبت به خروج نیروهای آمریکا از آن کشور یکسان نیست .جلال طالبانی رییس جمهوری عراق هفته پیش از قدرت گرفتن احتمالی افراط گرایان در کشور همسایه سوریه و مداخله نظامی ترکیه ابراز نگرانی کردو گفت شواهد بر این تاکید دارد که عراق به حضور نظامی آمریکا پس از ۲۰۱۱ نیاز دارد.

در حالیکه برای نخست وزیر، المالکی سود سیاسی پایان آنچه برخی آنرا اشغال آمریکا می بینند ، بر منافع امنیتی آن برتری دارد.

آقای بایدن در ادامه به ترکیه و یونان نیزسفر میکند.

سفر معاون رییس جمهوری آمریکا به ترکیه بویژه از این لحاظ اهمیت دارد که ترکیه یک متحد نزدیک به آمریکا و ناتواست وبا توجه به تحولات اخیر در خاورمیانه و جابجایی قدرت و دگرگونی در رهبری کشورها ی منطقه ، همکاری ترکیه با آمریکا وبا دنیای غرب بسیار پر اهمیت است.

ترکیه پذیرفته است که میزبان استقرارسپر ردیاب موشکی در آن کشور باشد و مهم ترین بخش دیدار و مذاکره آقای بایدن با رهبران ترکیه استقرار این سامانه برای پیش گیری از هر گونه حمله موشکی است که آمریکا بارها تأکید کرده برای جلوگیری از حمله برخی از کشورهای یاغی مانند ایران به متحدان اروپائی آمریکا است.

" آنتونی بلینکن" مشاور امنیت ملی جو بایدن دوشنبه گفت " واقعیت این است که جامعه جهانی عمیقاً و در بسیاری از موارد نگران فعالیت های ایران و در راس آنها برنامه اتمی آن دولت است" وضمن اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره برنامه اتمی ایران و طرح ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن گفت ترکیه هم همان هدف ما برای جلوگیری از برنامه اتمی را دنبال می کند.

XS
SM
MD
LG