لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۹

جو بایدن در آستانه خروج عمده سربازان، وارد عراق شد


جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در پیشاپیش خروج رسمی سربازان آمریکا و پایان عملیات رزمی این کشور در عراق، وارد این کشور شد.

یک مقام سفارتخانه آمریکا در بغداد گفت آقای بایدن شامگاه دوشنبه، یک روز پیش از سخنرانی باراک اوباما درباره خروج عمده سربازان آمریکایی از عراق، به پایتخت این کشور وارد شد.

به دنبال خروج عمده سربازان طبق برنامه ریزی رسمی دولت باراک اوباما برای پایان رسمی عملیات نظامی آمریکا در عراق، نزدیک به ۵۰ هزار سرباز در عراق باقی می مانند. این تعداد در سال ۲۰۰۷ که اوج عملیات نظامی نیروهای ائتلاف بود، بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر بود.

سربازان باقی مانده اجازه شرکت در عملیات رزمی را نخواهند داشت مگر آن که از آنان تقاضا شده و سربازان عراقی آنان را همراهی کنند.

قرار است آقای بايدن روز سه شنبه با رهبران عراق به مذاکره بنشيند. انتظار ميرود محور گفتگوی معاون رياست جمهوری آمريکا و رهبران عراق را کم و کيف و چگونگی افزايش نقش ديپلماتيک آمريکا، تشکيل دهد.

دیدار آقای بایدن همزمان است با آماده باش عراق برای حملات احتمالی شورشیان. بمب گذاری های اخیر در عراق ده ها کشته برجای گذاشته و دستاوردهای اخیر امنیتی در عراق را زیر سئوال برده است.

XS
SM
MD
LG