لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

جو بایدن در انتخابات مقدماتی سه‌شنبه در پی کسب نامزدی حزب دموکرات است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - قرار بود دوم ژوئن خط پایان انتخابات درون حزبی دموکرات ها برای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده باشد. در بیشتر سال های انتخاباتی نامزدهای احزاب برای انتخابات نوامبر تا این زمان قطعی شده اند.

طی ۳۳ ماه گذشته، ۳۳ نفر برای کسب نامزدی حزب دموکرات کارزار انتخاباتی به راه انداختند. ۲ ژوئن می توانست روزی باشد که نامزد نهایی معرفی شود.

اما همه‌گیری ویروس کرونا تقویم انتخاباتی را زیر و رو کرد.

ایالت ها از نیمه مارس اعلام کردند برگزاری انتخابات درون حزبی را به تعویق می اندازند تا مانع تجمع مردم در حوزه های اخذ رای شوند و زمان کافی برای گسترش امکانات به منظور انجام رای گیری پستی داشته باشند.

طبق تقویم انتخاباتی قرار بود ایالت‌های مانتانا (مونتانا)، نیوجرسی، نیومکزیکو، داکوتای جنوبی، و شهر واشنگتن روز سه شنبه صحنه برگزاری انتخابات درون حزبی باشند.

شش ایالت دیگر کانتیکت، دِلِور، ایندیانا، مریلند، پنسیلوانیا، و رودآیلند، با هدف مهار گسترش ویروس کرونا برگزاری انتخابات درون حزبی را تا دوم ژوئن به تعویق انداخته بودند.

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، نامزد فرضی حزب دموکرات در انتخابات نوامبر است و شانس بالایی دارد که در انتخابات سه شنبه به حد نصاب ۱۹۹۱ نماینده هیات اعزامی به کنوانسیون حزب دموکرات برسد. بایدن در حال حاضر با ۱۱۵۰ نماینده از رقیب پیشین خود سناتور برنی سندرز با ۸۶۰ نماینده در پیش است.

سندرز در اوایل ماه آوریل از رقابت ها کناره گرفت و از بایدن حمایت کرد. اما نام سندرز همچنان بر برگه های آرا دیده می شود و افزایش شمار نماینده های او در روز سه شنبه نفوذ او را در تنظیم دستور کار حزب در کنوانسیون افزایش می دهد.

بایدن احتمالا در بیشتر ایالت ها پیروز خواهد شد، اما ممکن است به حد نصاب لازم برای قطعیت بخشیدن به نامزدی حزب دست نیابد.

XS
SM
MD
LG