لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

رئیس جمهوری آمریکا از برنامه شش‌گانه خود برای مقابله با همه‌گیری کرونا رونمایی خواهد کرد


در پی افزایش شیوع دلتا در آمریکا، کاخ سفید قرار است برنامه شش‌گانه خود برای مقابله با کووید-۱۹ اعلام کند. این برنامه شامل الزام واکسیناسیون برای کارمندان فدرال، باز نگه داشتن مدارس، افزایش میزان تست، بهبود اقتصادی، و برنامه مراقبت از بیماران است.

فهرست اولیه برنامه رئیس جمهوری جزئیات زیادی را شامل نمی‌شود و مشخص نیست دستوراتی مانند الزام ماسک دقیقاً شامل چه بخش‌ها و یا مشاغلی خواهد شد. ‌‌

فاکس نیوز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که قرار است رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه یک فرمان اجرایی را امضاء کند که به موجب آن، واکسیناسیون برای تمامی کارمندان و پیمانکاران دولت فدرال اجباری خواهد شد.

این دستور شامل ۲.۵ میلیون کارمند فدرال می‌شود. پیشتر صحبت از آن بود که کارمندان واکسینه‌نشده مرتب تست بدهند و در محل کار ماسک بزنند.

هنوز مشخص نیست الزام واکسیناسیون به جز کارمندان فدرال شامل چه افراد دیگری می‌شود؛ چرا که در حال حاضر، بیشتر دستورالعمل‌های واکسن از طرف کارفرمایان، و نه از سوی دولت، صادر می‌شود.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، رسانه‌های آمریکایی می‌گویند جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، همچنین خواستار برگزاری اجلاسی برای سران کشورها در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر ماه جاری، پیرامون افزایش عرضه جهانی واکسن‌های کرونا خواهد شد.

در این گزارش به نقل از واشنگتن پست آمده است، موضوعات مورد بحث در این اجلاس شامل هماهنگی میان رهبران جهان برای مقابله جمعی با بحران کرونا و رفع نابرابری‌ها از طریق شتاب بخشیدن به روند واکسیناسیون در کشورهای در حال توسعه است.

ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای ثروتمند تحت فشار فزاینده‌ای برای اهدای مازاد واکسن‌های کرونا به کشورهای فقیرتر قرار دارند.

این در حالی است که دولت آمریکا اعلام کرده است از بیستم ماه سپتامبر تزریق دز یادآور واکسن را آغاز خواهد کرد و به شهروندان آمریکایی توصیه شده است که دز یادآور خود را هشت ماه پس از دریافت دز دوم بزنند.

تدروس آدهانوم ، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، از کشورهای ثروتمند خواسته است از تزریق واکسن یادآور تا پایان سال جاری خودداری کنند تا کشورهای فقیرتر نیز بتوانند از واکسن بهره‌مند شوند. او پیشتر خواسته بود کشورها تا ماه سپتامبر تزریق دز یادآور را آغاز نکنند.

برنامه به اشتراک گذاری واکسن کواکس روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار دارد حدود ۱.۴ میلیارد دز واکسن تا پایان سال دریافت کند در حالی که در ماه ژوئن پیش بینی شده بود این رقم ۱.۹ میلیارد دز باشد.

XS
SM
MD
LG