لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۷

اظهارات بايدن در مورد فشار اوباما بر برنامه اتمی ايران


جو بايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا، می گويد، در دولت جورج بوش، رييس جمهوری پيشين آمريکا، عملاً هيچ فشار بين المللی عليه برنامه های هسته ای ايران وجود نداشت و آمريکا از نظر ديپلماتيک در مقابل ايران، منزوی بود.

جو بايدن روز سه شنبه در کنفرانس سالانه رهبران دينی يهوديان در آمريکا گفت، تنها از زمان رياست جمهوری باراک اوباما بود که آمريکا با حسن نيت و تلاش های ديپلماتيک در حل مسائل هسته ای ايران به جهان نشان داد، مشکل آمريکا نيست بلکه خود ايران مشکل واقعی است.

آقای بايدن می گويد در زمان جورج بوش، آمريکا در جهان، در خاورميانه و در اروپا منزوی بود و نه تنها مورد احترام دوستانش نبود، بلکه دشمنانش نيز از آن وحشت نداشتند.

به گفته معاون رييس جمهوری آمريکا، تلاش های باراک اوباما از جمله تحريم های بين المللی، به پشتيبانی جهانی از آمريکا عليه برنامه های هسته ای ايران منجر شده است. او افزود، برای همين است که چين، روسيه، اروپا و ديگر کشورهای جهان در تحريم ايران به آمريکا پيوستند.

اظهارات جو بايدن با واکنش شديد محافظه کاران و ميت رامنی نامزد، رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه، مواجه شده است. سخنگوی ميت رامنی اظهارات جو بايدن را، بی اساس و بی ملاحظه خواند و گفت مشکل آمريکا نيست بلکه آيت الله ها هستند که با مردم خود مخالفت می کنند.

آقای بايدن علت منزوی بودن آمريکا در دوران جورج بوش را حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ می داند که بدون حمايت بين المللی و تنها با پشتيبانی بريتانيا و البته با حمايت اکثريت مردم آمريکا صورت گرفت. وی بر يکدست نبودن حکومت ايران تاکيد می کند.

XS
SM
MD
LG