لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

ادعای تعرض جنسی «بایدن» به یک زن، حملات جمهوریخواهان را در پی داشته است؛ واکنش نامزد دموکرات


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک ادعای تعرض جنسی به عنوان بزرگترین چالش برای جو بایدن، گزینه دموکرات ها برای انتخابات ۲۰۲۰ و معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، ظاهر شده است.

ستاد انتخاباتی جو بایدن ادعاهای تارا رید، کارمند سابق آقای بایدن در زمانی که سناتور بود، را تکذیب کرده است. تارا گفته است بایدن در دهه نود میلادی در زیرزمین ساختمان کنگره به او تعرض جنسی کرده بود. این هفته دو فرد نزدیک به تارا رید تائید کردند که او پیشتر در این باره با آن ها صحبت کرده بود.

همچنین روز جمعه،‌ جو بایدن در واکنش به این اتهامات، در بیانیه‌ای اتهامات علیه خود در ۲۷ سال پیش را رد کرد و گفت «این (اتهامات) درست نیست و هرگز اتفاق نیافتاده‌اند.»

جمهوریخواهان دموکرات ها را متهم می‌کنند که فقط از زنانی دفاع کرده اند که ادعاهایی علیه محافظه‌کاران دارند.

دموکرات ها در موقعیتی ناآشنا قرار گرفته اند. آنها ضمن تشویق زنان به بیان ادعاهای تعرض جنسی به خود، از مردی دفاع می‌کنند که قرار است پرچمدار و معیار ارزش‌های آنها در انتخابات باشد.

این تنش به دلیل سکوت خود بایدن، شدت گرفته است.

در مصاحبه هایی که بایدن طی هفته های اخیر در آن شرکت کرده سوالی در این باره نشده است. او از ۲ آوریل هم کنفرانس خبری با خبرنگاران نداشته است. جلسات جمع آوری کمک های مالی با حضور بایدن هم کنترل شده بوده است.

بعضی دموکرات ها می گویند این رویکرد کارساز نیست و خواهان واکنشی قاطع‌تر هستند.

دانا برزیل، رئیس پیشین کمیته ملی حزب دموکرات، می گوید: «ستاد انتخاباتی بایدن بیانیه هایی صادر کرده، اما او هیچ بیانیه ای را با صدای خودش منتشر نکرده است. این رفتار کمکی نمی کند، فقط آسیب می زند. این رویکرد نه تنها برای کسی که ادعایی مطرح کرده بلکه برای نامزد انتخاباتی آسیب زننده است.»

لیز اسمیت، که استراتژیست ارشد ستاد انتخاباتی پیت بودجج بود، از ستاد انتخاباتی بایدن خواسته است در این باره حرف بزند: «این اتهامات معتبر تشخیص داده نشده است. پس به نفع ستاد انتخاباتی بایدن است که پیش از ادامه این روند، آن را مستقیم و به سرعت متوقف کند.»

انتخابات نوامبر بین بایدن و پرزیدنت دونالد ترامپ نخستین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در دوره جنبش ضد سکوت در برابر تعرض جنسی موسوم به «من هم» یا «می تو» (به انگلیسی: Me Too) خواهد بود. در جریان شکل‌گیری این جنبش شماری از زنان با ادعای تعرض جنسی به خود قدم پیش گذاشتند.

زنان یکی از گروه‌های عمده رای دهنده به دموکرات ها هستند و بایدن سوابقی متناقض در این باره دارد. بایدن در مقام سناتور تنظیم کننده «قانون خشونت علیه زنان» بود. اما رفتارش در جلسه ادای شهادت آنیتا هیل در سنا در دهه نود با انتقادهای شدیدی رو به رو شد. بایدن پیش از اعلام کارزار انتخاباتی اش برای سال ۲۰۲۰ از سوی چند زن به لمس های ناخواسته متهم شد، رفتاری که عذرخواهی او را به همراه داشت.

بایدن همچنین عهد کرده است یک زن را به عنوان یار انتخاباتی برای معاونت ریاست جمهوری‌اش انتخاب کند. اما طرح این اتهامات جنسی علیه بایدن زنانی که به طور بالقوه می‌توانند برای احراز این سمت انتخاب شوند را در وضعیت دشواری قرار داده است.

استیسی ابرامز، کاندیدای پیشین فرمانداری ایالت جورجیا، می گوید: «نیویورک تایمز تحقیقات عمیقی در این باره انجام داد و دریافت که اتهامات معتبر نیست. من جو بایدن را باور می کنم.»

الکس سینک، از کمک کنندگان مالی به حزب دموکرات و کاندیدای پیشین فرمانداری فلوریدا، می گوید هر چند همچنان قصد دارد به بایدن رای بدهد، ولی نگران است تکذیب سریع ادعاها از سوی ستاد انتخاباتی بایدن جایی برای مانور باقی نگذاشته باشد.

بعضی زنان دموکرات معتقدند ادعای مطرح شده از این منظر آسیب زننده است که پیام بایدن مبنی بر «نبرد بر سر روح آمریکا» را مخدوش می کند.

جمهوریخواهان با یادآوری معیارهایی که دموکرات ها در مورد پرزیدنت ترامپ و برت کاونا، قاضی دیوان عالی ایالات متحده، بر سر ادعاهای تعرض جنسی به کار گرفتند، می‌گویند آنها رفتاری یکسان ندارند و سیاست یک بام و دو هوا را درپیش گرفته‌اند.

استیو گست، سخنگوی کمیته ملی حزب جمهوریخواه، می‌گوید: «جناح چپ و متحدان رسانه‌ای شان برای جمهوریخواهان یک معیار و برای دموکرات‌هایی مانند جو بایدن معیار دیگری قائل هستند. این معیار دوگانه هولناک است.»

ریک تایلر، از منتقدان جمهوریخواه پرزیدنت ترامپ، می گوید شیوع ویروس کرونا و افول اقتصادی ناشی از آن چیزی برای جمهوریخواهان برای دفاع نگذاشته است: «آن ها می‌کوشند جو بایدن را بدتر از دونالد ترامپ نشان دهند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG