لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۸ اوت)


آسوشیتد پرس: سومالیائی ها برای فرار از خشکسالی به مرزهائی که به اردوگاه «داداب» در کنیا منتهی می شود، می گریزند. دوم اوت ۲۰۱۱
آسوشیتد پرس: سومالیائی ها برای فرار از خشکسالی به مرزهائی که به اردوگاه «داداب» در کنیا منتهی می شود، می گریزند. دوم اوت ۲۰۱۱

کاخ سفید بامداد روز دوشنبه ۱۷ مرداد اعلام کرد دکتر جیل بایدن همسر جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار از اردوگاه آوارگان «داداب» در کنیا و همچنین کمک های ضروری به کشورهای شاخ آفریقا به آن منطقه رفته است.

در این سفر، سناتور بیل فرست، رئیس سازمان کمک های ایالات متحده، «اریک شوارتز» مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور آوارگان و مهاجران و همچنین مشاور ویژه پرزیدنت اوباما بانوی دوم آمریکا را همراهی می کنند.

سفر دکتر جیل بایدن به شاخ آفریقا در واقع تاکیدی بر تعهد دولت آمریکا به همکاری با دولت ها و مردم کشورهای شاخ آفریقا در زمینه کمک به نیاز فوری مردم منطقه می باشد. علاوه بر آن، این کمک ها در چارچوب سرمایه گزاری در راه حل های دراز مدت برای مقابله با گرسنگی و تاامین مواد غذائی در منطقه است.

کاخ سفید در این اطلاعیه می گوید با وجود خشکسالی شدید در بخش شرقی آفریقا (کشورهای شاخ آفریقا شامل حبشه، اریتره، سومالی و جیبوتی) در طول ۶۰ سال گذشته، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که اکنون مسئله قحطی و خشکسالی بر ۵ منطقه در سومالی اثر کرده و پیش بینی می کند که خشکسالی به زودی جنوب سومالی را نیز در برگیرد.

هزارها نفر از شهروندان سومالی برای فرار از قحطی به کشورهای مجاور کنیا و حبشه گریخته اند، کشورهائی که خود نیز دچار خشکسالی شده اند.

کاخ سفید می گوید بنا بر اعلام سازمان ملل متحد حدود دوازده و نيم میلیون شهروند اتیوپیائی، کنیائی و همچنین سومالیائی نیاز فوری به کمک های انسان دوستانه دارند.

دکتر بایدن همچنین از مجتمع آوارگان «داداب» که هزارها نفر سومالیائی را در خود جای داده است بازدید خواهد کرد تا توجه جهان را به این بحران و تعهد حمایتی آمریکا در انجام عملیات کمکی به مردم جلب کند.

کاخ سفید می گوید خانم دکتر بایدن در این سفر با رئیس جمهوری و نخست وزیر کنیا ملاقات خواهد کرد تا آنان را در جریان مشارکت ۲ جانبه آمریکا و کنیا قرار دهد.

دکتر بایدن همچنین در این باره که چگونه سازمان ملل متحد می تواند با کمک جامعه بین المللی به بهترین نحوی با بحران خشکسالی شاخ آفریقا روبرو شود؛ با مقامات ارشد دولت کنیا گفتگو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG