لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۲۹

بایدن: تثبیت پاکستان هدف دراز مدت افزایش نیروها در افغانستان است


بایدن: تثبیت پاکستان هدف دراز مدت افزایش نیروها در افغانستان است

جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، می گوید دولت اوباما بر بهبود ثبات پاکستان، حفظ برنامه تسلیحات اتمی آن و شکست دادن القاعده متمرکز است، اما مقامات نخست باید مطمئن سازند که دولت افغانستان سقوط نکند.

بایدن روز سه شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت اگر دولت افغانستان سقوط کند و یک خلاء قدرت به وجود آید، ایالات متحده گرفتار «دردسر و مشکل واقعی» خواهد شد. او گفت گمانه زنی در مورد پاسخ کشورهایی مانند عراق، چین یا روسیه دشوار خواهد بود.

جو بایدن همچنین پاکستان را به خاطر کمپین نظامی جاری علیه گروه های طالبان پاکستان ستود، اما گفت کشور هنوز به اندازه کافی کار نمی کند.

گزارش های خبری اخیر در آمریکا، به نقل از مقامات نامشخص اطلاعاتی حاکی است که واشنگتن به اسلام آباد فشار می آورد با حملات هواپیماهای بی سرنشین بر هدف های ستیزه گران در خارج از مناطق قبیله ای پاکستان موافقت کند و ستیزه گران تحت تعقیب را که گفته می شود با سازمان جاسوسی پاکستان ارتباط دارند، بکشد یا تحول دهد.

نیویورک تایمز می گوید مقامات آمریکا از پاکستان خواسته اند سراج الحق، فرمانده طالبان افغان را تحویل دهد. عقیده بر این است که او در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی زندگی می کند. نیویورک تایمز می گوید پاکستان مایل نیست چنین کند زیرا هنوز او را دستمایه ای برای سازمان جاسوسی کشور می داند.

نیویورک تایمز اضافه می کند رهبران پاکستان به چشم انداز موفقیت افزایش تعداد سربازان آمریکا در افغانستان تردید دارند و می خواهند زمانی که نیروهای آمریکا خارج شدند، برای یک اتحاد منطقه ای آماده باشند.

ارتش و سرویس های اطلاعاتی پاکستان اتهام ادامه ارتباط با گروه های ستیزه گر را رد می کنند.

XS
SM
MD
LG