لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

افتتاح موزه «انجیل» در واشنگتن؛ هدف‌مان تبلیغ دین نیست


موزه انجیل در واشنگتن
موزه انجیل در واشنگتن

موزه «انجیل» در واشنگتن پس از مدتها انتظار روز جمعه هفدهم ماه نوامبر درهای خود را به روی مردم باز خواهد کرد.

این موزه که در نزدیکی کنگره آمریکا بنا شده هزاران متن و اثر هنری مربوط به کتاب مقدس مسیحیان را در ساختمانی که بنای آن پانصد میلیون دلار خرج برداشت به نمایش گذاشته است.

موزه، از طومارهای بحرالمیت و نوشته هایی به خط میخی تا آثار مدرن تر را در بر می گیرد.

«استیو گرین»، بنیانگذار شرکت «هابی لابی» و رئیس هیأت مدیره موزه انجیل می گوید اینجا برای همه است و هدف این بوده که موزه به گونه ای طراحی شود تا حتی کسانی را که به خدا ایمان ندارند به خود جلب کند.

«گرین» تأکید می کند که این موزه به هیچ عنوان قصد تبلیغ دین را ندارد.

برخی معتقدند نزدیکی موزه انجیل با کنگره آمریکا، پیامی سیاسی دارد.

جنجال های شرکت موسس موزه «انجیل»

شرکت «هابی لابی» که متعلق به خانواده متمول «گرین» است در سال ۲۰۱۴ خبرساز شد. این شرکت با پرداخت بخشی از هزینه قرص های ضدبارداری که طبق نظام بیمه کنونی بهداشت ایالات متحده بر عهده کارفرماست مخالفت کرد و آن را خلاف باورهای مذهبی صاحبان شرکت عنوان کرد. دیوان عالی آمریکا هم با استناد به آزادی مذهب درخواست این شرکت و شرکتهای مشابه را پذیرفت.

آقای «گرین» می گوید دلیلی که موزه انجیل را در واشنگتن راه اندازی کرده اند این بوده که بیشتر موزه ها در این شهر هستند و بودن آن در اینجا، دیدارکننده های بیشتری را به خود می خواند. با این حال امیدوار است قانونگذاران کنگره نیز از موزه دیدن کنند و ماهیت ایالات متحده را که از دید او، بر پایه مفاهیم کتاب مقدس بنا شده درک کنند.


چندی پیش، موزه انجیل که در مراحل پایانی احداث بود مجبور شد هزاران شیء تاریخی را که از خاورمیانه به صورت قاچاقی بیرون آورده شده بود پس بدهد.

«هابی لابی» این پنج هزار و پانصد شی را پس داد و سه میلیون دلار نیز جریمه پرداخت.

این شرکت ادعا می کند که در عرصه آثار باستانی بی تجربه بوده و این قطعات تاریخی را در سال ۲۰۰۹ از دلالان هنری خریده است.

تأثیر «انجیل» بر زندگی روزمره؛ از موسیقی تا مد

موزه انجیل با استفاده از جدیدترین فن آوری ها، به دیدارکننده ها اجازه می دهد در سوژه ها و دوره های مختلف سیر و سیاحت کنند.

در بخشی از آن، روستای ناصریه که گفته می شود عیسی مسیح کودکی خود را در آنجا گذرانده بازسازی شده است.

«شویلر نظاره» طراح موزه می گوید انجلیل چیزی است که در زندگی روزمره دیده می شود، مثلا در موسیقی از «کولیو» خواننده رپ تا «کلد پلی» راک و حتی هوی متال و این موزه، چیزهایی را که مردم در مورد انجیل نمی دانند به آنها یاد می دهد.

بخشی از موزه به مد اختصاص دارد و شامل لباسهایی از «دولچه اند گابانا» است که به گفته طراح موزه با الهام از انجیل خلق شده است.

مدیران موزه انجیل می گویند در طراحی اینجا سعی شده برداشتهای شخصی از انجیل را وارد نکنند تا هر کس با هر دین و ملیتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG