لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

اجرای تاریخی «بیانسه» در آغاز جشنواره کویری دره «کوچلا»


بیانسه روی صحنه جشنواره دره کوچلا از اینکه نخستین هنرمند سیاه‌پوستی است که در برنامه افتتاحیه جشنواره روی صحنه می‌رود،‌ تشکر کرد
بیانسه روی صحنه جشنواره دره کوچلا از اینکه نخستین هنرمند سیاه‌پوستی است که در برنامه افتتاحیه جشنواره روی صحنه می‌رود،‌ تشکر کرد

کسانی که بخت دیدن اجرای شنبه شب بیانسه، محبوب‌ترین ستاره پاپ جهان در آغاز جشنواره سالانه کوچلا را داشتند، آن را کنسرتی تاریخی توصیف کردند که به گفته منتقد نیویورک تایمز هیچ کنسرتی، نه در سال جاری و نه حتی در سالهای بعد، معنی‌دارتر، گیراتر، قدرتمندتر، و رادیکال‌تر از آن روی صحنه نخواهد رفت.

بیانسه در آغاز کنسرت از برگزارکنندگان جشنواره، که اجازه داده‌اند او نخستین هنرمند سیاه‌پوستی باشد که این جشنواره عظیم را افتتاح می‌کند، تشکر کرد.

جان کارامانیکا، منتقد موسیقی نیویورک تایمز در مقاله‌ای تحت عنوان بیانسه از کوچلا بزرگ‌تر است، می‌نویسد این کنسرت، دارای غنای تاریخی و عظمت بالقوه سیاسی بصری بود، غوغائی، اغواگر و پرملاط، که فکر وجود یک جشنواره برای استراحت و تفریح که موسیقی هم داشته باشد را که در دو دهه اخیر شاهد گسترش آن بودیم، به کلی نفی کرد. هر چند صحنه باشگاه چوگان «امپایر»‌، محل اجرای او بود، اما اجرائی که ارائه داد، به شکل‌های گوناگون، نافی فکر این جشنواره بود.

بیانسه در این کنسرت، با استفاده از رقصندگان بسیار در لباس‌های گوناگون، ارکستر بزرگ مجهز به سازهای بادی و نوازندگان در حال رژه، اندیشه نمایش‌های بزرگ تاریخی در میان دو قسمت مسابقات فوتبال در دانشگاه‌های سیاهپوستی آمریکا را زنده کرد.

پایگاه خبری «سی ان ان» در گزارش خود اعلام کرد بیانسه با اجرای خود در جشنواره کوچلا، تاریخ‌ساز شد.

نشریه تخصصی «ورایتی» می‌نویسد این کنسرت، بار دیگر ثابت کرد که بیانسه والاترین هنرمند زمانه است. اخبار مربوط به آماده‌سازی گسترده برای این کنسرت، از نشریات دور نگه داشته شده بود. بنا بر گزارش ورایتی، دست کم یکصد رقصنده و خواننده برای همراهی با بیانسه استخدام شده بود که شمار قطعی آنها را نمی‌توان تعیین کرد، زیرا یک لحظه آرام نایستادند تا بشود آنها را شمارش کرد.

تمرین‌های این کنسرت به مدت سه ماه روی یک صحنه بزرگ در تالاری در لس آنجلس، پشت درهای بسته، انجام گرفت.

به گزارش رسانه‌ها، اکثر ۱۲۵ هزار شرکت کننده در جشنواره کوچلا، اجرای بیانسه را تماشا کردند در حالیکه میلیون‌ها تن از طریق یوتوب به پخش زنده آن دسترسی داشتند.

علاوه بر شوهرش «جی زی» و خواهرش «سولانژ» که روی صحنه به بیانسه پیوستند، در بخشی از کنسرت، دو خواننده دیگر ابرگروه «دستنیز چایلد» دراجرای سه ترانه مشهور این گروه با بیانسه همراه شدند. بلافاصله خبر احتمال تشکیل مجدد این گروه که علاوه بر بیانسه، «کلی راولند» و «میشل ویلیامز» در آن عضویت دارند، در رسانه‌ها منتشر شد.

بیانسه که انتشار عکس‌های هوادارها از کنسرت را برای اینستاگرام ممنوع کرده بود، از طریق کانال خود در اینستاگرام، عکس‌های متعددی از آن را در اختیار هواداران گذاشت. این عکس‌ها طی سه روز گذشته میلیون‌ها بیننده داشت.

مجله هفتگی «نیویورک» می‌نویسد هیچ هنرمندی قادر نیست روی دست کنسرت بیانسه که در عمر فقط یک بار اتفاق می‌افتد بلند شود، اما کنسرت خیره‌کننده رپر برجسته «امینم» تلاشی در این راه بود که هنرمندان مشهوری مثل «دکتر دره» و‌ «فیفتی سنت» را روی صحنه آورد، و از آنجا که بیانسه و ریحانا در دسترس نبودند، از خواننده «اسکایلار گری» برای خواندن شعرهای ترانه‌هائی مثل «راه رفتن روی آب» Walk on Water و «همان‌طور که دروغ می‌گوئی، دوست بدار» Love the Way You Lie استفاده شد.

ویکند Weeknd، و سزا SZA هنرمندان سبک ریتم اند بلوز، و «سنت وینسنت» ترانه‌ساز راک مدرن، دیوید برن، خواننده «تاکینگ هدز»، «تایلر» مشهور به خالق Tyler, the Creator، «الویز» Alvvays و هنرمندان برجسته دیگر، در کوچلا روی صحنه رفتند.

هواداران بیانسه که سال گذشته در کوچلا امید داشتند او را روی صحنه ببینند، در غیاب اعلام‌نشده او، به ناچار، شاهد اجرائی از هنرمند پاپ «لیدی گاگا» بودند.

جشنواره کوچلا که نام رسمی آن «جشنواره موسیقی و هنرهای دره کوچلا» است، سالانه در باشگاه چوگان «امپایر» واقع در شهر «ایندیو» کالیفرنیا برگزار می‌شود. این شهر در دره کوچلا، واقع در کویر کلرادو واقع است و هنرمندان برجسته از رشته‌های مختلف موسیقی، از پاب و راک و هیپ گرفته تا کاونتری را در کنسرت‌های همزمان روی صحنه‌های مختلف پراکنده در هوای آزاد یا زیر چادرهای عظیم، عرضه می‌کند. آغاز جشنواره به سال ۱۹۹۳ و کنسرتی که گروه راک «پرل جم» در اعتراض به شرکت بلیت فروشی «تیکت مستر» در باشگاه چوگان امپایر ایفا کرد، باز می‌گردد. آن کنسرت، قابل استفاده بودن این فضا برای کنسرت‌های بزرگ را تثیبت کرد و جشنواره سالانه را کلید زد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG