لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

بتی فورد درگذشت


بتی فورد درگذشت
بتی فورد درگذشت

بتی فورد، بانوی سابق اول آمریکا، مدافع حقوق زنان و بنیان گذار مرکز بتی فورد در گذشته است. او هنگام مرگ در شامگاه جمعه، ۹۳ سال داشت.

بتی فورد در سال ۱۹۱۸ در شیکاگو متولد شد. در ۲۰ سالگی به نیویورک رفت و در آنجا به عنوان رقصنده و مدل به کار پرداخت.

جرالد فورد رییس جمهوری پیشین، دومین همسر او بود. آنان زمانی کوتاه پیش از آن که فورد در سال ۱۹۴۶ به نمایندگی کنگره انتخاب شود ازدواج کردند و در سال ۱۹۷۴ پس از آن که رسوایی واترگیت به استعفای ریچارد نیکسون رییس جمهوری آمریکا منجر شد، به کاخ سفید نقل مکان کردند.
بتی فورد به عنوان بانوی اول به خاطر بحث ها و اظهار نظرهای صریح درباره حقوق زنان، روابط جنسی پیش از ازدواج و سقط جنین در مصاحبه های تلویزیونی مشهور شد. وی همچنین زمانی که در کاخ سفید بود به سرطان سینه مبتلا شد و به طرفداری از پژوهش درباره این بیماری و آگاه ساختن زنان از آن برخاست.

بتی فورد پس از خروج از کاخ سفید اعتراف کرد به الکل و داروهای مسکن معتاد است و در جستجوی درمان برآمد. وی در سال ۱۹۸۲ مرکز بتی فورد را بنیان گذاشت، که هنوز یکی از مشهور ترین مراکز درمان برای اعتیاد تلقی می شود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت خانم فورد خود را از طریق شجاعت و شفقت برجسته ساخت و به عنوان بانوی اول صدای نیرومندی برای بهداشت و حقوق زنان بود.

جیمی کارتر رییس جمهوری سابق، بتی فورد را بابت کارهایش برای بهبود سلامت روانی و درمان معتادین ستود.

جرج بوش یکی دیگر از روسای جموری سابق نیز خانم فورد را یک «بانوی اول شجاع»، یک «همسر و مادر عالی، و یک دوست بزرگ» نامید.

ننسی ریگن، بانوی اول سابق دیگر، گفت بتی فورد از برکت تلاش هایش در مرکز بتی فورد و آموزش مردم درباره سرطان سینه، «الهام بخش بسیاری» بود.

XS
SM
MD
LG