لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

مسيجيان جهان کريسمس را جشن می گيرند


مسيجيان جهان کريسمس را جشن می گيرند
مسيجيان جهان کريسمس را جشن می گيرند

زائران مسیحی از سراسر جهان روز جمعه در آستانه فرارسیدن کریسمس یکی پس از دیگری وارد بیت اللحم مقدس ترین مکان پیروان مسيحيت شدند.

زائران تحت تدابیر امنیتی در صف ایستادند تا کریسمس را در کلیسای میلاد که گفته می شود محل تولد عیسی مسیح بوده است جشن بگیرند. فؤاد طوال، رهبرکاتوليک، که مراسم کريسمس را در کلیسای میلاد در بيت اللحم برگزار می کرد خواستار صلح و گفتگو ميان اديان مختلف شد.

شهردار بیت اللحم که ورود زائران را به این مکان خوش آمد می گفت برای جهان از جمله بیت اللحم و فلسطینیان آروزی صلح کرد.

در همین حال رهبران مسیحی عراق بدنبال تهدید های القاعده و حمله اخیر به کلیسایی در بغداد که موجب کشته شدن ۶۸ نفر شد برگزاری جشن های کریسمس امسال و نصب تزیینات ویژه آن را لغو کرده اند. با تمامی این مشکلات و برغم هراس از حمله القاعده برخی از مسیحیان آن کشور به بازار رفتند تا خرید کریسمس خود را انجام دهند. در حالی که حملات اخیر به محله های مسیحی نشین و خانه مسیحیان روحیه شاد کریسمس را در بغداد از میان برده است رهبر کاتولیک های عراق می گوید مراسم مذهبی در سطح کوچکتری در کلیسا برگزار خواهد شد.

در سوی دیگر جهان در تایلند در مدرسه ای در شهر آیوتایا در ۷۰ کیلومتری شمال بانکوک پایتخت آن کشور شش فیل با پرتاب شیرینی و اسباب بازی به کودکان و رقص برای آنان موجب نشاط دانش آموزان شدند. سنتی که ۵ سال است در این مدرسه بودایی اسباب شادی کودکان شده است.

در اروپا برغم مشکلات اقتصادی و توفان برفی که برخی از آن قاره و بویژه رفت و آمد را فلج کرده است اروپاییان برای خرید راهی فروشگاه ها شدند.

در پاریس خانواده ها به دلیل برف شدید دیرتر از معمول عازم خرید شدند به این امید که بتوانند هدایای کودکان خود را خریداری کنند.

در بروکسل بلژیک خرید مسیحیان همراه با سرود خوانی داوطلبان سازمان های خیریه مسیحی بود که برای فقرا تقاضای کمک می کردند.

در آلمان که از اقتصاد بسیار خوبی بهره می برد فروشندگان کریسمس پرباری را تجربه می کنندو در بریتانیا مسیحیان با در دست داشتن کارت های اعتباری خود فروشگاه ها را زیر پا گذاشتند.

کارشناسان انتظار دارند ۲۴ ساعت قبل از کریسمس بیشترین میزان خرید و فروش در کشور های مسیحی انجام شود زیرا این زمانی است که خانواده ها خرید مواد غذایی لازم برای گرد همایی و جشن های کریسمس خود را انجام می دهند.

XS
SM
MD
LG