لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

بيت اللحم در آستانه کريسمس آرام است


بيت اللحم در آستانه کريسمس آرام است
بيت اللحم در آستانه کريسمس آرام است

در آستانه کريسمس و فرار رسيدن سال نو مسيحی شمار زيادی از پيروان مسيحيت و آيين يهود به زادگاه عيسی مسيح در کرانه باختری رود اردن، سفر می کنند.

گفتنی است امسال بيت اللحم يکی از آرام ترين کريسمس های سالهای اخير را بدون درگيری و يا خشونت، سپری می کند.

صنعت گردشگری در بيت اللحم در حال شکوفايی است. کريسمس پررونق ترين فصل گردشگری در کرانه باختری رود اردن محسوب شده و بسياری از گردشگران برای ديدار از زادگاه عيسی مسيح به اين مکان، سفر می کنند. بازرگانان هم اميدوارند در اين فصل کسب و کارشان رونق بيشتری بيابد.

اتوبوسها توريست ها را به خيابان های سنگی زيبايی که در نزديکی کلسيای اصلی شهر در مرکز بيت اللحم واقع شده می آورند. راهنماهای گردشگری هم زائران را به سمت کلسيا و سپس به سمت «دروازه تواضع،» هدايت می کنند.

ليندا گردشگری از سوئد می گويد: «اين مکان نه تنها از ديدگاه مذهبی بلکه از زوايای فرهنگی هم برای مسيحی ها و غير مسيحی ها، اهميت دارد.»

شمار زيای از گردشگران اروپايی بوسيله اتوبوس از محل های تفريحی مصر در کنار دريای سرخ به بيت اللحم، سفر می کنند. اين سفر حدود ۵ ساعت، طول می کشد.

بازرگانی و داد و ستد در سال ۲۰۰۰ و پس از انتفاضه فلسطينی ها در کرانه باختری رود اردن و نواز غزه در اين منطقه دچار رکود شد؛ اما اکنون با کاهش سطح خشونتها بسياری از گردشگران دوباره از اين مکان، ديدن می کنند.

الياس ارجا، صاحب هتل بيت اللحم، از رونق يافتن دوباره گردشگری در اين منطقه خوشنود است . می گويد: «در دوران انتفاضه و اوايل سال ۲۰۰۰ اين هتل ۸۰۰ اتاق داشت. اما اکنون ۷۰ درصد از ۱۳۰۰ اتاق هتل اجاره داده شده است. اين رقم قابل توجهی است.»

بر اساس گزارش وزارت گردشگری مناطق خود گردان فلسطينی در سال ۲۰۰۸ يک و نيم ميليون گردشگر از بیت اللحم ديدن کردند. توريسم يکی از مهم ترين منابع درآمد برای اقتصاد اين شهر محسوب ميشود.

خلود ديباس وزير گردشگری دولت خودگردان فلسطينی ميگويد: «سال پيش اعلام کرديم گردشگری ۹ درصد از کل بودجه ملی را تامين ميکند و امسال اين رقم به ۱۵ درصد افزايش يافته که در مقاسيه با سال پيش رقم بالايی است.»

بسياری از بازرگانان و صاحبان مشاغل در بيت اللحم از پيش بينی افزايش احتمالی درآمد از بخش گردشگردی، خرسند هستند.

برخی بر اين باورند که بهبود شرايط امنيتی و آرامش کنونی در بيت اللحم نتيجه مستقيم ايجاد حصارهای امنيتی، کشيدن ديوارهای فلزی و بتونی توسط اسراييل است. مقامات اسراييلی می گويند اين تدابير تا حد زيادی در کاهش خشونتها عيله شهروندان آن کشور، موفق بوده است.

XS
SM
MD
LG