لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

عکس رویداد «ترور سفیر روسیه در آنکارا» برنده جایزه بهترین عکس شد


عکاس آسوشيتدپرس جايزه اول رقابت‌های جهانی خبرنگاران سال ۲۰۱۷ را همراه با تمجيد داوران و همکارانش از آن خود کرد.

برهان اوزبيليجی، عکاس اسوشیتدپرس، اين جايزه را به خاطر ثبت لحظه ترور سفیر روسیه در ترکیه دریافت کرد. در این تصویر، مهاجم که يک پليس ترک بود، اسلحه به دست در کنار جسد سفير روسيه ایستاده است. او سفیر روسیه را تنها لحظاتی پیش از آن به ضرب گلوله کشته بود و مسلح در مقابل بقیه شعار می داد.

عکس اوزبيليجی بخشی از يک سری عکس است با عنوان «تروری در ترکيه» که جايزۀ اول بخش «مسائل روز- ردۀ آثار تکی» را نيز برای این عکاس به ارمغان آورد.

عکس‌های سری «تروری در ترکيه» لحظاتی پيش و پس از ترور سفیر روسیه در ترکیه گرفته شده اند. در این تصاویر که روز ۲۸ آذر ماه سال گذشته در یک نمايشگاه عکاسی در آنکارا گرفته شده اند، مولود مرت آلتين‌تاش، ضارب که افسر پليس ترکیه نیز بوده، با اسلحه کمری خود بسوی آندره کارلوف، سفير روسيه، تیراندازی کرد و او را کشت.

جايزۀ دوم اين رقابت‌ها را واديم گيردا، عکاس رومانیایی تبار آسوشيتدپرس، در بخش «مسائل روز- ردۀ آثار تکی» به خود اختصاص داد. موضوع عکس او وضعیت مهاجرانی است که پس از ترک يونان و در تلاش برای رسيدن به مقدونيه در حال گذر از یک رودخانه هستند.

عکاس ديگری از آسوشيتدپرس بنام فليپه دانا به‌خاطر عکسی از يک انفجار در موصل جايزۀ مقام سوم بخش «خبری-ردۀ آثار تکی» را از آن خود کرد.

سانتی پالاسيو جايزۀ دوم بخش «اخبار عمومی-ردۀ آثار تکی» را به خاطر عکسی از دو کودک نيجريه‌ای که توسط آسوشيتدپرس منتشر شده به خود اختصاص داد.

اين دو کودک گفته بودند که مادرشان سوار بر يک قايق نجات بر روی آبهای دريای مديترانه در ليبی جان خود را از دست داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG