لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

ستایش برناردو برتولوچی در جشنواره فیلم کن


ستایش برناردو برتولوچی در جشنواره فیلم کن
ستایش برناردو برتولوچی در جشنواره فیلم کن

برناردو برتولوچی سازنده فیلم های «آخرین تانگو در پاریس»، «بودای کوچک» و «آخرین امپراتور» که سال آینده فیلم تازه اش به نام «من و تو» آماده نمایش خواهد بود، در جشنواره جهانی فیلم کن مورد ستایش قرار گرفت.

برناردو برتولوچی که تاکنون موفق به دریافت نخل طلایی جشنواره کن نشده، در حالی که به دلیل بیماری روی صندلی چرخدار قرار داشت، به صحنه رفت تا جایزه ویژه کن را دریافت دارد. او جایزه ویژه نخل طلایی را به پاس یک عمر تلاش سینمایی دریافت کرد.

برناردو برتولوچی هفتادویک ساله به رسانه ها گفت، در این سالها اعتمادش را به توانایی ساخت فیلم از دست بود و تنها پس از تماشای فیلم سه بعدی «آواتار» ساخته جیمز کامرون این انگیزه را بدست آورد که وی بازهم امکان ساخت فیلم را دارد. از این رو، او ساخت فیلم سه بعدی «من و تو» را آغاز کرد که سال آینده بر پرده خواهد رفت.

برتولوچی که در آغاز فعالیت های هنریش بعنوان یک شاعر و نویسنده ایتالیایی مشهور بود، در دهه شصت میلادی و تحت تاثیر شکوفایی سینمای ایتالیا به فیلمسازی گرایش یافت.

فیلم آخرین امپراتور برتولوچی برنده ۹ جایزه اسکار در ۱۹۸۷ شده بود. فیلم آخرین تانگو در پاریس ساخته برتولوچی یکی از جنجالی ترین فیلم های تاریخ سینمای جهان بشمار می آید زیرا تا سالها در بسیاری از کشورهای جهان اجازه نمایش نداشت.

برناردو برتولوچی در زمانی که فروغ فرخزاد در ایتالیا بسر می برد، یک گفتگویی تصویری با وی انجام داد. مصاحبه برتولوچی با فروغ فرخزاد تنها گفتگوی تصویری با فروغ فرخزاد است که برای ما بازمانده است.

XS
SM
MD
LG