لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

رئيس بانک مرکزی آمريکا از سياست پولی چين انتقاد کرد


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، در پايان اجلاس سازمان پيمان اتلانتيک شمالی، ناتو، در يک نشست خبری بار ديگر تأکيد کرد که برای نيل به موازنه و تعادلی در تجارت خارجی، کشورهائيکه مازاد تجارت خارجی دارند بايد ميزان مصرف و نياز داخلی خود را افزايش و واحد ارزی خود را شناور سازند، و در مقابل، کشورهائيکه با کسری موازنه تجارت خارجی روبرو هستند بايد ميزان توليد و صادرات خود را افزايش دهند.

رئيس جمهوری آمريکا افزود که مسئله ارزش برابری واحدهای پولی نقش عمده ای در نابرابری تجارت خارجی بازی ميکند. پرزيدنت اوباما گفت مذاکراتی در جريان است تا از پائين نگهداشتن عمدی و ساختگی واحدهای پولی جلوگيری شود.

در همين رابطه بن برنانکی، رئيس بانک مرکزی آمريکا، نيز طی ايراد نطقی که در بانک مرکزی اتحاديه اروپا و در دفاع از سياست تزريق ۶۰۰ ميليارد دلاری بانک مرکزی در اقتصادآمريکا و انتقاد از چين ايراد کرد، هم آوا با پرزيدنت اوباما گفت که پائين نگهداشتن ارزش برابری واحدهای پولی از ضرورت ايجاد تعادل و موازنه در تجارت خارجی جلوگيری و نقش عمده ای در بازداشتن رشد اقتصادی در سایر کشورها دارد.

اندوخته ارزی خارجی بانک مرکزی چين بيش از ۲ تريليون و ۶۵ ميليارد دلار بالغ ميشود. در نه ماهه اول سال ميلادی جاری مازاد تجارت خارجی چين با آمريکا بيش از ۲۰۱ ميليارد دلار است که در مجموع اين مبلغ بيشتر از کسری تجارت خارجی آمريکا با هفت کشور عمده ديگر طرف تجاری اين کشور است.

در پی اجلاس ليسبون رهبران آمريکا و اروپا نياز به شناور ساختن واحدهای پولی را مورد تأکيد قرار داده و متعهد شدند که روابط تجاری خود را گسترش دهند.

در تحولی ديگر کارشناسان مالی بانک مرکزی و اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول بر آورد کرده اند که نياز مالی ايرلند برای مقابله با بحرانهای مالی اين کشور بالغ بر ۱۲۰ ميليارد دلار ميشود که اين مبلغ بيشتر از وام اضطراری ۱۱۰ ميليارد دلاری به يونان است.

وزيران دارائی اتحاديه اروپا در نظر دارند شامگاه يکشنبه در مورد بحرانهای مالی و ارائه وام اضطراری به اين کشور تشکيل جلسه دهند.

XS
SM
MD
LG