لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۴۱

بن برنانکی: بنظر ميرسد اقتصاد آمريکا در حال برون رفت از بحرانهای مالی سال ۲۰۰۸ است


بن برنانکی رئيس بانک مرکزی آمريکا روز چهارشنبه در جريان ادای توضيحات به کميته مشترک اقتصادی کنگره آمريکا گفت بنظر ميرسد که اقتصاد کشور در حال برون رفت از بحرانهای مالی سال ۲۰۰۸ است. آقای برنانکی افزود اقتصاد آمريکا در سه ماهه دوم سال جاری رشدی معتدل خواهد داشت که عمدتاً ناشی از افزايش مصرف و بالا رفتن فروش اتومبيل است.

ولی وی در عين حال از تداوم نرخ بالای بيکاری ابراز نگرانی کرد و گفت مدتی طول خواهد کشيد تا اقتصاد آمريکا بتواند هشت و نيم ميليون شغلی را که ظرف دوسال گذشته از دست داده است، دوباره ايجاد کند. آقای برنانکی خاطر نشان ساخت که رکود پروژه های ساختمانهای مسکونی و تجاری، فروش خانه های موجود، و کسری بودجۀ ايالات هنوز از موانع اصلی رشد اقتصادی آمريکا بشمار ميروند.

رئيس بانک مرکزی آمريکا تصريح کرد که بازسازی معتدل اقتصادی کشور احتمالاً نرخ بهره های اصلی بانکها را برای مدتی طولانی همچنان پائين نگه خواهد داشت.

رئيس بانک مرکزی آمريکا افزايش خرده فروشی در ماه مارس را اميدوار کننده خواند و تأکيد کرد که رشد اقتصادی آمريکا بستگی مستقيم به افزايش و تداوم ميزان مصرف مردم و شرکتها دارد.

سناتور چارلز شومر معاون کميته مشترک اقتصادی کنگره نظر رييس بانک مرکزی را در مورد سياست ارزی چين و تأثيرات آن بر اقتصاد جهانی پرسيد.

آقای برنانکی گفت که به اعتقاد وی و بسياری از اقتصاددانان ارزش برابری يوآن از ارزش واقعی آن کمتر است که اقتصاد چين را صادراتی کرده است. او گفت شناور ساختن واحد پولی و افزايش مصرف داخلی چين کمک به پائين نگهداشتن تورم در آن کشور کرده است، و از ايجاد حباب های اقتصادی در بازارهای آن کشور جلوگيری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG